YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
61 gazeteci öldürüldü
6 Nisan 1909'da Hasan Fehmi'nin öldürülmesi ve 70 yıl içinde 15. isim olarak Abdi İpekçi'ni katledilmesi; 70 yılda 15, son 28 yılda ise 46 cinayet.
61 gazeteci öldürüldü
17 Kasım 2009 / 23:29 Güncelleme: 17 Kasım 2009 / 23:29

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, son 100 yılda katledilen gazetecileri anmak için Burhan Felek Konferans Salonu'nda anma gecesi düzenledi.

Hasan Fehmi 6 Nisan 1909'da Galata Köprüsü üzerinde uğradığı saldırıda hayatını kaybetti ve katilleri bulunamadı; o günden bugüne de bir şey değişmedi.

- Hasan Fehmi ile başlayan gazeteci cinayetlerinin sonuncusu Hrant Dink'in öldürülmesi oldu.

- İfade özgürlüğünün genişletilmesi, Avrupa standardına getirilmesi için çalışmalar yapılsa da çok sayıda gazeteci yaptığı haberler, röportajlar ve çektikleri fotoğraf ve görüntüler nedeniyle ölüm tehdidi altında.

- 15 gazeteci can tehlikesi olduğu için polis koruması altında.

Yukarıdaki bilgileri veren TGC Başkanı Orhan Erinç'in ardından söz alan gazeteci Hıfzı Topuz da, bu anmanın bir matem havası içinde olmaması gerektiğini belirterek, ''Bu matem gününü haksızlığa direnç ve savaş olarak algılamalı, alınması gereken önlemleri tartışmalı ve katiller grubu önünde dimdik ayakta durmalıyız'' dedi.

Bir ülkede gazetecilerin öldürülmesinin nedenlerine işaret eden Topuz, ''Bazı iç ya da dış güçler anarşik bir durum yaratmak istiyorlar. Bunu bir darbeye ortam hazırlamak için yapıyorlar. Ya da bir etnik grubun haklarını savunan gazeteciler öldürülüyor ki bunun örneklerini fazlasıyla gördük. Yine yolsuzluğun üstüne giden gazeteciler de öldürülüyor. Aynı şekilde muhalefetin sesi olan gazeteciler de susturuluyor. Bir de polisin düşmanlığı ve kan dökmek istemesi nedeniyle öldürülen gazeteciler var. Hatta Sabahattin Ali böyle öldürüldü'' şeklinde konuştu.

Topuz, bu şartların düzeltilmesi için uluslararası örgütlerle işbirliği içinde olunması, bilgi akışının sağlanması gerektiğini söyledi.

GAZETECİLER KAZANDI!
Eski TGC Başkanı Nail Güreli, bir süredir devam eden mahkemenin, Turkuvaz Grubu'nda grev yapan gazeteciler lehine sonuçlandığını ifade ederek, toplantıya böyle anlamlı bir haberle başlamaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Bugün gazetecilerin öldürülmediğini dile getiren Güreli, ''Buna gerek kalmadı, çünkü gazeteciler ekonomik ve kitlesel baskılarla susturuluyorlar'' dedi.

Abdi İpekçi'nin gazetecilik anlayışına da değinen Güreli, İpekçi'nin, Türk gazeteciliğinde bir dönüm noktası olduğunu ve bir çığır açtığını vurguladı.

"NAMUS SÖZÜ TUTULMADI"
Güreli, Uğur Mumcu öldürüldüğünde o günün iktidarının, ''Katillerin bulunması devletin namus borcudur'' ifadesini kullandığını hatırlatarak, ''Aradan geçen yıllara rağmen Uğur Mumcu cinayeti hala aydınlatılamadı. Devlet namus borcunu hala ödeyemedi'' diye konuştu.

ABDİ İPEKÇİ'NİN KIZI NÜKHET İPEKÇİ
Törende konuşan Abdi İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi, Gazeteciler Cemiyeti'nde kendisini baba ocağında gibi hissettiğini belirterek, ''100 yıldır muntazam olarak gazeteci öldüren bir ülke olduğumuzu anlatmak için burada toplandık, ama biliyoruz ki onlar birer isim değil, bir insandı ve candı. Onların acısını bu salonda herkes hissediyor, ama ülkenin her kesimi bu acıyı paylaşmıyor. Nasıl oluyor da birinin katili diğerinin kahramanı oluyor? Neden katledilenlerin ortak matemi tutulmuyor? Barışmak isteyenler neden vatan haini ilan ediliyor?'' ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü öğrencilerinden Günel Çantak'ın, öldürülen gazeteciler için hazırladığı belgesel film izlendi.

Toplantıya, öldürülen gazetecilerden Ümit Kaftancıoğlu'nun gelini Canan Kaftancıoğlu ile Metin Göktepe'nin kız kardeşi Meryem Türkmen de katıldı.

ARAŞTIRMA YARIŞMASI
Öte yandan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti öldürülen ilk gazeteci olan Hasan Fehmi Efendi’nin öldürülüşünün 100’üncü yılında, 61 gazetecinin anılarına saygı amacıyla bir araştırma yarışması düzenledi.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler