YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6 dakika süren şok konuşma internete düştü!
6 dakika süren şok konuşma internete düştü!
6 dakika süren şok konuşma internete düştü!
25 Şubat 2009 / 10:25 Güncelleme: 25 Şubat 2009 / 00:00

Doğan Yayın Başkan Yardımcısı Soner Gedik ile Gelir İdaresi Başkanı M. Akif Ulusoy arasındaki konuşma internete düştü. Ulusoy, konuşmayı doğrularken, son vergi cezasını değil, küçük rakamlı başka bir vergi konusunu konuştuklarını söyledi.


DOĞAN Yayın Holding’e kesilen 914.8 milyon liralık vergi cezasının öncesinde yapıldığı anlaşılan konuşmalar internet sitelerinde yayınlandı. 6 dakikalık konuşmada Doğan Grubu ve Maliye çevrelerini sarsacak ifadeler var.


Akif Ulusoy: Sizinkiler (Doğan Grubu’ndan elemanlar) Bülent’le konuşmuşlar.


Soner Gedik: Evet.


Ulusoy: Bülent’le ben de konuştum. Eleştiri konularından bazılarında haklılık paylarından bahsediyor... Şu an itibariyle doğrudan doğruya müdahale edecek bir durum yok gibi. Biraz pazarlayacağız, uzlaşmada birşeyler konuşacaz ya.


Gedik: Oraya yazarlar, o ne istiyorsa yazsın diyorsun. Bülent de onu diyor anladığım kadarıyla.


Ulusoy: Bülent’in görüşlerine itibar ederim ben. O üç tane ana konudan biri konusunda, bayağı yüksekçe, oradan tereddüdü vardı. O yüksek olan tutar konusunda da ben de olsam yazarım ama gene de yazılanı görmek lazım. Ben şunu yapacağım üstad, raporu işleme konulmadan önce Bülent’e okutturacağım...


Gedik: İşleme konmadan bir okusun ya. Objektif bakınca kimseye böyle bir rapor yazılmıyormuş. Bu bir iddia olabilir ama böyle bakınca da maliyenin iddia etmediği bir hususu zorlama yazılıyor gibi geliyor bize. Ama işleme konmadan el atabilirsen yani şu konu üzerinden ilgini kaybetmezsen memnun olurum.


Ulusoy: Yok merak etmeyin o şekilde talimat verdim.


AYDIN BEY HEPİMİZİ KOVAR


Gedik: Bazı duyumlarımıza göre dedim, bir ihbar olduğunu biliyoruz dedim. İhbar káğıtla ilgiliymiş, 2-3 tane konu varmış dedim sonra. Fakat bildiğim kadarıyla o konularda da bir şey çıkmamış dedim. Şimdi baktıkları şeylerde çok zorlama geliyor dedim. Bu bütün şirketlerin bütün 5 yıllarından, hani böyle linç politikası gibi dedim. Aydın Bey en sonunda 8 tane hesap uzmanı, 8 tane mali müşaviri, hepimizi işten atacak dedim.


Ulusoy: Bu iyi zemine gelmiş. Fazla yıllara genişletmeden hadi 2003’ü incelediniz 2004’ü de bitirin geri kalanına da artık burnunuzu sokmayın noktasına getirmek lazım. En hesaplısı rakamsal boyutları da otururuz bir uzlaşmayla neticeye varırız.


Gedik: Bundan sonrası yazılmasın bari. Yazılacağını yazmış o rakamlar da büyük.


Ulusoy: Yok be üstad o kadar yüksek değil çekirdek parasına dişe diş mücadele ederiz. Yani dişe dişten kastım yanlış anlaşılmasın konular itibariyle ayırttırdım arkadaşlara detayını bizim haklılık payımız çok yüksek bir şeylerde uzlaşılır.


Gedik: Ama zorlayınca her yerden bir şey bulunur, yani bugüne kadar olan oldu deyip bundan sonrasına da makul bir şeyler yapacak da tamam senin de dediğin gibi bizim istediğimiz de öyle olan oldu, artık bundan sonrasına makul bir şey yapalım diyelim. Bundan sonrasında fazla bir şey yapmasınlar bu tarihe kadar yazdıklarında da uzlaşalım bir şeyler yapalım.


MAKUL NOKTAYA ÇEKİYORUZ


Ulusoy: Öncesinde ve sonrasında ayrı ayrı beraber olsak iyi olacak üstat. Konular itibariyle tam not almış şu şöyle durumda şu söyle diyecek değilim.


Gedik: Ya bunları bari öbür raporlarda yazılmasın ya.


Ulusoy: Onu temin etmeye çalışıyorum söyledim arkadaşlara üstat.


Gedik: Onun öbürküleri de uzlaşma diyorsa da yapılacak bir şey yok.


Ulusoy: Çok bastırdığınızda da başka türlü sıkıntılar çıkıyor ya onlarla, fazla karışıp kurcalamayın artık da.


Gedik: Evet işte buralarda rakam da yüksek şey de yüksek hep stresler artıyor.


Ulusoy: Yok arkadaşlar bayağı bir sonraki yıllarla ilgili olarak bayağı makuliyet çizgisine gelme noktasına büyük adımlar attılar dedim tabiri caizse.


Gedik: Bundan sonra gelecekler daha makul diye düşüneceğiz.


Ulusoy: Ben o söylediğiniz şeyi temin etmeye çalışıyorum üstat.


Ulusoy: Konuşma doğru konumuz farklı


MALİYE Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, internet sitelerinde yayınlanan Doğan Yayın Holding Başkan Yardımcısı Soner Gedik ile yaptığı telefon görüşmesini star’a değerlendirdi.


‘Görüşme doğrudur’ diyen Ulusoy, görüşmenin yaklaşık 1 ay önce telefonla gerçekleştiğini ve görüşmede geçen vergi dosyasının ise son kesilen yaklaşık 1 milyar TL’lik dosya olmadığını söyledi. Ulusoy ‘Gruba 25-30 milyon TL’lik vergi kesilmişti. Grup söz konusu vergiyi de İMKB’ye bildirdi. 800 milyon TL’lik vergi dikkate alındığında gerçekten de çekirdek parasıdır. Ayrıca grup için 25-30 milyon TL’lik vergi, çerez parasıdır’ dedi.


ULUSOY, Soner Gedik olan yaptığı telefon görüşmesindeki üslubun da ‘üstad’ yaklaşımı içinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Maliyeciler arasında herkesin kendisinden kıdemli olan kişilere ‘üstat’ diye hitap ettiğini hatırlatan Ulusoy, Gedik ile yaptığı görüşmede de belirli bir saygı çerçevesinde hareket ettiği için bu ifadeyi kullandığını söyledi.


Ulusoy, telefonların dinlenmesi konusunda yapacağı hiçbir şey olmadığını belirterek, ‘Verilemeyecek hesabım yok. Kim dinlerse dinlesin, telefonla konuşmayacak mıyım’ dedi. Doğan Grubu şirketlerine son kesilen yaklaşık 1 milyar TL’lik ceza ile bağlantı kurulmak istendiğine dikkati çekerek ‘bunun doğru olmadığını’ vurgulayan Ulusoy, 1 milyar TL’lik vergi konusunda grup temsilcileri ile hiçbir görüşmesinin olmadığını söyledi.


Star


FLAŞ! Doğan Grubu'ndan ŞOK istifa kararı


2 milyar dolarlık dev proje bakın nasıl hayal oldu!


Doğan Yayın Holding'e 15 gün süre verildi: İZLE


Doğan, Başbakan Erdoğan'ı "JOURNAL"ledi!


MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler