20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul23 °C
 • Ankara17 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya15 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya22 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa19 °C
 • Kayseri15 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa23 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“500 milyar doları aşıp 1’inci lige çıktık, ’korku
“500 milyar doları aşıp 1’inci lige çıktık, ’korku
“500 milyar doları aşıp 1’inci lige çıktık, ’korku
02 Nisan 2008 / 11:19 Güncelleme: 02 Nisan 2008 / 00:00

Parti kapatma davasının kabulüyle birlikte Türkiye’deki gerginlik giderek artıyor. Bu gerginliği aşmak için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Herkes almış olduğu pozisyondan bir adım geri atmalıdır. Diyalog için bu şart” önerisinde bulunmuştu. Hürriyet gazetesi bugün manşetine “500 milyar doları aşıp 1’inci lige çıktık” haberini çıkartması “Amiral gemisi bir adım geri mi atıyor” yorumlarına yol açtı. İşte o haber...


500 milyar doları aşıp 1’inci lige çıktık, ’korku taciri’ni dinlemeyinTürkiye’nin milli gelirde artık 500 milyar dolar sınırı aştığını hatırlatan Başbakan Tayyip Erdoğan, "500 milyar dolar sınırı, önemli bir eşiktir. Türkiye artık, 1’inci ligde oynayan bir takım haline gelmiştir. Korku tacirlerine, provokasyonlara fırsat vermeyin" dedi.


BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin AKP’nin kapatılması istemiyle açılan davayı görüşmeyi kabul etmesi sonrasındaki ilk grup toplantısında konuşmasının büyük bölümünü ekonomiye ayırdı. Türkiye ekonomisinin artık ’1’inci ligde oynadığını’ vurgulayan Erdoğan, "Kimsenin, Türkiye’nin bu kazanımlarını boşa çıkarmaya ve gölgelemeye hakkı yoktur. Milletimizden arzu ve beklentimiz; geleceğimizi karartmak isteyen korku tacirlerine, tahrik ve provokasyonlara asla fırsat vermemesidir" dedi.


GÖRÜLMEMİŞ BÜYÜME: Erdoğan, 2007 yılı 4’ncü çeyrek büyüme rakamlarının açıklandığını hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti: "2007 yılının son çeyreğinde, Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılası yüzde 3.4 oranında büyüme kaydetti. Gayri safi yurt içi hasıla ilk çeyrekte yüzde 7.6, ikinci çeyrekte yüzde 4, üçüncü ve dördüncü çeyrekte de yüzde 3.4 büyüme kaydetti. 2007 yılı ortalama büyüme hızı ise yüzde 4.5 olarak gerçekleşti. Şunu, büyük bir memnuniyetle ifade etmek istiyorum: Türkiye ekonomisi, bu son çeyrekteki pozitif büyümeyle birlikte, tam 24 çeyrek üst üste büyüme kaydetmiştir. Dikkat edin; bu düzeyde, bu seviyede bir sürekliliği, geçmişte ülkemiz hiç yaşamadı. Türkiye’nin ilk kez gördüğü, ilk kez tecrübe ettiği bir büyüme sürecinin içindeyiz. Geçen yıl olağan dışı olarak yaşanan bazı olaylar, uluslararası dalgalanmalar ve seçim süreci büyümeyi kısmen olumsuz etkilemiş olabilir. Ancak bu rakam, küçümsenmemesi gereken bir büyümeye işaret etmektedir."


OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN: Erdoğan, son beş yılın, 2003-2007 arasının ortalama büyüme hızının yüzde 6.9 olduğunu belirterek, "Türkiye’nin ekonomisini, Türkiye’nin ekmeğini, aşını, üretimini büyüttük. Türkiye’nin itibarını yükselttik" diye konuştu. Türkiye’nin büyümesinin sağlıklı şekilde, sürdürülebilir şekilde devam ettiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu: "Bakın, bir noktanın altını özellikle çiziyorum: Bu büyüme, ekonomik olumsuzluklara, siyasi olumsuzluklara ve küresel ölçekteki olumsuzluklara rağmen elde edilmiştir. Burası çok önemli... Türkiye ekonomisinin bugün ne kadar dayanıklı, ne kadar sağlam bir yapıda olduğunun da en somut, en önemli göstergesidir bu..."


EŞİĞİ AŞMANIN ÖNEMİ: Erdoğan, 2007 yılında elde ettikleri bu büyüme oranıyla birlikte, Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasının da 856 milyar 387 milyon YTL’ye yükseldiğini, söyledi. Türkiye’nin, 500 milyar dolar sınırını artık aştığını bildiren Erdoğan, "500 milyar dolar sınırı, önemli bir eşiktir. Türkiye artık, 1’inci ligde oynayan bir takım haline gelmiştir" dedi. Bu eşiğin aşılmasının, küresel yatırımcılar için, finans kuruluşları için, özellikle de Türkiye’nin dünyadaki imajı için son derece önemli olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu: "Bakınız, Türkiye ekonomisi bugün, 659 milyar dolarlık bir büyüklüğe, hacme ulaşmıştır. Nereden geldiğimize lütfen dikkat ediniz. Türkiye 2002 yılında 26’ncı büyük ekonomiydi şimdi 17’nci büyük ekonomi."


Biz sofradaki ekmeği büyütmeye çalışıyoruz


EKONOMİDEKİ rakamların, "Türkiye’nin daha önce hiç şahit olmadığı ve Türkiye’nin büyüdüğünü, geliştiğini, kalkındığını, ilerlediğini somut olarak ortaya koyduğunu" ifade eden Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu rakamlar, Türkiye’nin aydınlık geleceğine bugünden ışık tutan rakamlardır. Türkiye’yi kim nereye çekmeye çalışırsa çalışsın, Türkiye’nin gündemini kim çarpıtmaya çalışırsa çalışsın, bizim önceliğimiz bu rakamlar, bizim önceliğimiz ekonomi, bizim önceliğimiz reformlarla insanımızın mutluluğudur, huzurudur. Biz, sofradaki ekmeği büyütmenin mücadelesi içindeyiz. Biz, Türkiye’nin ekonomisini büyütmenin, Türkiye’yi küresel bir oyuncu yapmanın mücadelesi içindeyiz. Biz, Türkiye’nin, on yıllar boyunca insafsızca, vicdansızca büyütülmüş borçlarını eritmenin, bozulmuş ekonomik dengelerini düzeltmenin mücadelesi içindeyiz. Biz, yoksullukla, yolsuzlukla, işsizlikle kararlı şekilde, sabırlı şekilde mücadelenin gayreti içindeyiz. Biz, Türkiye’nin itibarını, hem ulusal ölçekte, hem de uluslararası ölçekte daha ileriye götürmenin mücadelesi içindeyiz." (Hürriyet)

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler