YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
102 asker için ne dedi?
102 asker için ne dedi?
04 Ağustos 2010 23:33
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ergenekon'dan Balyoz'a, YAŞ'tan Kılıçdaroğlu'na gündemdeki gelişmeleri Kanala’ya değerlendirdi

YAŞ'taki terfi krizi nedeniyle Başbakan'ın zaman zaman görüşlerine başvurduğu Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bu akşam görüş farkı programındaydı. Ergin "Her şey anayasaya uygun olarak yapılmaktadır. Burada bir teklif yapılmıştır fakat belli unsurlar onay makamınca uygun görülmemiştir" dedi.

Görüş Farkı programında Gazeteci Ömer Şahin ve Kanal 24 Ankara Temsilcisi Taşkın Koç'un sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Ergin, Yüksek Askeri Şura'daki farklı yorumlar konusunda "atama ve terfi kararları bir tekliftir. Burada bir teklif yapılmıştır fakat belli unsurlar onay makamınca uygun görülmemiştir. YAŞ'ta böyle bir olay daha önce de bir veya iki defa oldu" dedi.   "Yaşanan süreç anayasamıza göre uygun olarak devam edecektir" diyen Adalet Bakanı Ergin, Balyoz davasında haklarında yakalama emri çıkarılan 102 askerin teslim olmamasıyla ilgiliyse "Avrupa Birliği yolunda demokrasimiz gelişiyor ancak maalesef bu süreçte bu tür sorunlar aşılamıyor" ifadesini kullandı.

- Hükümet ve asker arasında kriz var mı?

Yeni açıklanan Yaş kararlarıyla ilgili olağanüstü bir durum yok, kararlar yapılan çalışmaların sonucu.

YAŞ bir devlet krizine dönüşmedi, anayasa ve yasalar çerçevesinde tutumlar sergilendi.

Hasan Iğsız'ın KKK'ya atanmamasıyla ilgili hakkındaki yargı sürecinin terfiye engel olacağı yönünde  düzenlemeler var.

 Her şey kurallar çerçevesinde işliyor. Süreç kendi içinde çözümünü üretecektir.

- Balyoz'dan ifadesi beklenen 101 kişi neden ifade vermeye gitmiyor?

Avrupa Birliği sürecinde Türkiye demokratikleşiyor ve adalet konusnda da çok iyi yerlere gidiyoruz. Yargıda çifte standart hükümetimiz döneminde hiç olmadığı kadar tarafsızlaştı ve çifte standart gittikçe azalıyor.

 -  İlhan Cihaner, Osman Kaçmaz yerinde kalacak mı?

Bu konudaki kararları bilsem de teyit etmem. Hakim ve savcılarımzda en yüksek memniyeti sağlamaya çalışıyoruz.

- Ergenekon savcılarının yeri değiştirilecek mi?

Bir savcının yaptığı işten dolayı yerinin değiştirilmesi gibi yaptırımların gündeme gelmesi yargı bağımsızlığına iç tehdittir. Biz bunlara karşıyız. Toplumda iç tehdit olarak algılanacak dünyaya da izah edemeyeceğimiz durumlara karşıyız. Savcı Sarıkaya meslekten ihraç edildi ve hala AB İlerleme Raporlarında bu konu hala önümüze gelmektedir.

- HSYK'daki atamalar referandum sonrasına kalabilir mi?

 Umarım buna ihtiyaç kalmaz

- Yargıyı ele geçirme eleştirisine ne diyorsunuz?

Bunların tamamı afaki düşünceler. Anayasa Mahkemesinin bir çok ülkede üyelerinin çoğunu parlamento atar. HSYK ile ilgili ise yaptığımız düzenlemeler daha bağımsız bir yargıyı hedefliyoruz ve yürütmenin etkisini azaltıyoruz. Dünyaya baktığımızda ise Venedik Konseyi ise yaptığımız değişiklikleri olumlu buldu ve bizim kriterlerimize yakın düzenlemelerdir dedi. Dünyadaki otoriteler bunun doğru yönde bir adım olduğunu söylerken bizdeki muhalelefet karşı çıkıp bir öneride getirmiyor. Hem Anayasa Mahkemis ve HSYK ile ilgili adımlarımız doğru adımlardır ama hala yetirli değildir. Parlamentonun çok daha fazla etkisi olmalıydı.

- Yeni hakim ve savcı alınacak mı?

Evet, ihtiyaç var. Sonbaharda hakim savcı alım sınavına çıkacağız. Kasım ayında 50 tane idari yargı hakimi, aralık ayında da adli yargı için de 400 hakimi alınacak.

- Referandum propagandasında "hayır" gerekçesini nasıl buluyorsunuz?

Hayır diyenler Türkiye'nin genel problemlerini gündeme getirerek propaganda yapılıyor. Bu anayasa değişikliğinin amacı belli. Türkiyenin dönüşümünü rahatltıp bireyi devlete karşı güçlendirmek amaçlı yapılıyor. Bunu da sendikal hakları, toplu sözleşme hakkı gibi hakları güçlendirerek yapmaya çalışıyoruz. Yoksa muhalefetin dedği gibi gidip yemek kitabı hazırlamıyoruz. Kadınlar, şehit yakınları, gaziler için pozitif ayrımcılık yapıyoruz.

- Referandum sonucunda bir risk görüyor musunuz?

 Milletimiz karar verecek, ortaya çıkacak tabloya da saygı duymak lazım. Bizim eleştirimiz bu sürece paketin içinin konuşmaması, dar kapsamda bir polemik oluşturularak, AK Parti'ye hayır mı evet mi propogandasına dönüştürülmeye çalışılıyor.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler