YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zihni Göktay: "Devletin parasıyla devlete hakaret edilmez"
Zihni Göktay: "Devletin parasıyla devlete hakaret edilmez"
28 Nisan 2015 23:13
Usta oyuncu Zihni Göktay bazı sanatçıların hükümet eleştirilerine tepki gösterdi. Devletten maaş aldıkları halde tiyatro sahnesinden yetkililere hakaret edenlerin yanlış yaptığını söyleyen Göktay, “Devletin parasıyla devlet başkanına hakaret edilmez” dedi

Türkiye sanatı son dönemde ciddi tartışmalar yaşıyor. Sanatçılar hükümeti eleştiriyor, hükümet yasal değişikliklerle kültür-sanat mecrasında iyileştirme yollarını arıyor. Ancak özellikle film festivallerinde tartışmalar bitmiyor. Tiyatro sahnelerinde de hükümet eleştirileri ve hatta devlet idarecilerine doğrudan hakarete varan yaklaşımlar sergileniyor.

Hayatının büyük bir kısmını, yarım asırdan fazla zamanı tiyatro ve sinemaya vermiş olan usta oyuncu Zihni Göktay, sanat anlayışını ve tartışmaları Sinefesto.com’dan Yeşim Tonbaz’a değerlendirdi.

"Devletin parasıyla devlete hakaret edilmez"

“Sinemayı da tiyatroyu da sanatı da politikadan soyutlayamayız” diyen Göktay, “Var olduğumuzdan itibaren dünya üzerinde mizah var. Fakat bunun ölçüsü var” ifadelerini kullandı.

Usta Oyuncu şöyle devam ediyor:

“Devlet, maaşını ödediği sanatçının bu tahta üzerinde kendisine hakaret edilmesine yalnız bu devlet değil, Fransa da İngiltere de Amerika da müsaade etmez. Buradan çıkıp da bas bas bağırıp da devlet başkanına ‘hörü hörü’ yapılmaz. Özel tiyatron olur bağırıp çağırırsın. Ama devletin tiyatrosunda kalkıp da Kadir Topbaş’a laf edemezsin. Etmemelisin. Korktuğumdan değil, böyle olması gerekir. Benim anlayışım bu. İster oportünist, yağcı, ister kıvırıyor desinler. 52 senedir şiarım, aile terbiyem de müsaade etmez, ne olursa olsun.”

"Batı'ya çok bağımlı kaldık, göbeğimizden"

Zihni Göktay, aristokrat bir aile büyümediğini sık sık vurgulayarak, “Halk çocuğu olarak doğdum, aristokrat bir aile mensup değildim. İkinci Dünya Savaşı sonrası dünyaya geldiğim için yokluklarla büyüdüm” dedi.

Batıcılık namına memlekette yanlış şeyler yapıldığını belirtiyor ve “Batı’ya çok bağımlı kaldık, göbeğimizden” diye de ekliyor.

"Fransa'daki karükatürler kabul edilemez"

Bu çerçevede sanatçının edepli olmasının önemine vurgu yapan Zihni Göktay, politik eleştiri ve mizahın insanlık tarihi kadar eski olduğunu şu sözlerle dile getiriyor:

“Bazı eleştirilerde bulunursun; ikramiyem yatmaz, maaşın gecikir eleştirirsin. ‘işçinizin maaşını teri korumadan ödeyiniz’ düsturumuz vardır bizim. Ben hacı torunuyum, benim dedem Abdulhamit’ten madalyası var. Kendileri çok zorlukla hacca gittiği için Hicaz Demiryolları’na yardımda bulunuyor dedem, zengin bir adam.”

Sohbeti Fransa’da Hz Peygamber’i tasvir eden ve hakaret içeren karikatürlere getiriyor, bunun kabul edilemez olduğunu belirtiyor. Eleştirinin, zülf-i yâre dokunmaması gerektiğini özellikle vurguluyor.

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler