YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ünlü şovmene nezarethane yolu gözüktü!
Ünlü şovmene nezarethane yolu gözüktü!
20 Ağustos 2009 07:44
Okan Bayülgen, artık "Cezamı öder, sigaramı içerim" diyemeyecek

Ünlü şovmenin 'Cezamı öder, sigaramı içerim' yönündeki açıklamalarına Sağlık Bakanlığı'ndan sert yanıt geldi. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Çom, "Bir kişi cezaya rağmen eğer ısrar ediyorsa ve yasaya muhalefet varsa nezarete gider" dedi.


Televizyon yıldızı Okan Bayülgen'in sigara yasağına yönelik sert eleştirileri, Sağlık Bakanlığı tarafından aynı sertlikle yanıtlandı. Bayülgen'in sigara içme konusunda ısrar etmesi halinde nezarethaneye atılabileceği belirtildi.


ŞOVMENE UYARI GELDİ


"Sigarayı yakıyorum ve 'Hemen 69 TL'yi ödemek istiyorum. Lütfen makbuzla bir adam gönderin,' diyorum" diyerek sigara yasağını eleştiren Okan Bayülgen'e Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı geldi. Yeni Şafak'a konuşan Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Seracettin Çom, "Her yakılan sigaraya 69 TL ödenir. Bir kişi cezaya rağmen eğer ısrar ediyorsa ve yasaya muhalefet varsa nezarete gider. 'Cezamı öder, sigaramı içerim' gibi bir davranış mümkün değil. Yasa sigara içilen işletme sahibine de, içmeye ısrar edene de cezayı koymuş " diye konuştu.


TOPLUMA ÖRNEK OLUNSUN


Sigara yasağının toplumda daha kolay uygulanabilmesi için köşe yazarlarına ve topluma örnek olacak insanlara daha fazla görev düştüğünü belirten Çom, "Herkes bu sigara içmenin sağlığa zararlı ve yanlış bir şey olduğunu anlasın, birbirini ikna etsin, birbirini kontrol etsin. Biz bunu istiyoruz. Bir yıl öncesine kadar bir hastaneye gidildiğinde doktorun fosur fosur sigara içtiğini gören hasta doğal karşılıyordu, ancak şimdi bir doktoru dumanlar içinde görünce tepkimiz ne oluyor?" dedi.


FOTOĞRAFTAN CEZA KESİLECEK


Yasağı ihlal anında ceza kesecek görevli olmaması durumunda vatandaşların çekeceği fotoğraf veya kamera kayıtlarının da delil olarak kabul edilip ceza verileceğine dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Seracettin Çom, "Vatandaş fotoğraf çeksin, biz o cezayı kestiririz. Yasa o imkanı veriyor, fotoğraf da delildir" diye konuştu.


KAHVEYE SİGARA İÇİN GİDİLMEZ


19 Temmuz'dan itibaren uygulanan kapalı alanlarda sigara içme yasağının işlerini olumsuz etkilediğini öne süren Türkiye Kahveciler Federasyonu'nun yaptığı eylemi de değerlendiren Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, "İnsanlar kahvehaneye sigara içmeye gitmez. Tavla oynamaya, pişpirik oynamaya, sohbet etmeye gider. Bunun sigarasız, daha sağlıklı bir ortamda da yapılabileceğini bir süre sonra insanlar görecek ve kahvecilerin işleri öyle sanıldığı gibi azalmayacak" dedi. (Yeni Şafak)


HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler