YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tutuklanırsam paşa gibi gider yatarım'
'Tutuklanırsam paşa gibi gider yatarım'
02 Mart 2013 22:31
Ünlü sinema oyuncusu Tarık Akan, konuşmalarından dolayı tutuklanırsa paşa gibi gidip yatacağını söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Oktay Ekinci'nin yönettiği “Sinema ve Kent Kültürü” söyleşisine katılmak için Eskişehir’e gelen sinema oyuncusu Tarık Akan, “Konuşmalarından dolayı tutuklanırsam paşa gibi gider yatarım” dedi.

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak katılan Tarık Akan, aklına gelenleri söylemekten çekinmediğini belirtti. Akan, “Ben bir politikacı değilim. Bir avantajım var o da sinemacı olmam. Sinemaya başladıktan bir süre sonra rengimi değiştirdim. Topluma mesaj veren, yararlı olduğunu düşündüğüm projelerle uğraştım. Dört yıldır çalışmıyorum. Şu anda dünya görüşümü daha fazla nasıl yayarım onun peşindeyim. Daha fazla Atatürkçü düşünür, özgür bir ülke olma yolundaki mücadelemiz bitmiyor. Ben düşüncelerimi korkmadan aklım olanları söylüyorum. Tutuklanırsam tutuklanırım. Gider paşa gibi yatarım” dedi.

“Türkiye'de sanata önem verilmiyor”

Akan, Türkiye’de sanata önem verilmediğini düşündüğünü belirterek, sözlerine şöyle devam etti;

“Avrupa’daki tüm ülkeler sanat alanların tamamına ödenek ayırıyor. Ülkeler ilk önce kendi sanat alanlarını vatandaşların huzuruna sunuyor. Dışarıdan bir film almak yerine kendi oyunlarını gösteriyorlar. Böylece toplumun kültür anlayışını yukarı çekmeyi hedefliyorlar. Ülkemize baktığımızda sağ politikanın rengi değişti. Sanat alanları yok edilmeye çalışılıyor. Kars’a gittim. Sadece bir sinema var. Bu bir çok şehirde aynıdır. Tiyatro deseniz yok denilecek kadar az. Eskişehir’e baktığınızda Anadolu şehirleri arasından sivrilip çıktı. Bunun asıl nedeni iki belediye başkanının sanata değer vermesidir.”

Söyleşiye, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

İHA

tarık
 // mstafa kilic
Galiba gündeme gelemiyor diye son günlerde tarık iyice coştu tabi ilgilenen yok ondan yatarsa ilgi görebilir git yat klıma bile gelmez :-)
...
03 Mart 2013 13:47
gjdjh
 // dhnn
yakalayın paşa paşa yatsın.......
02 Mart 2013 22:47
MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler