YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuncel Kurtiz'e büyük ayıp!
Sanatçı Tuncel Kurtiz’in vasiyeti yerine getirilemedi. Ani vefatının ardından ailesi, vasiyeti üzerine Kurtiz’in Tahtakuşlar Köyü’ne defni için girişimde bulundu. Ancak Alevi köyü olan Tahtakuşlar’ın İhtiyar Heyeti’nden izin çıkmadı.
Tuncel Kurtiz'e büyük ayıp!
28 Eylül 2013 / 15:47 Güncelleme: 28 Eylül 2013 / 15:49

Balıkesir’in Güre ilçesindeki Tahtakuşlar Köyü’ne gömülme vasiyeti yerine getirilemiyor. Çünkü bir Alevi köyü olan Tahtakuşlar’ın İhtiyar Heyeti’nden izin çıkmadı.

Ani vefatının ardından ailesi, vasiyeti üzerine Kurtiz’in Tahtakuşlar Köyü’ne defni için girişimde bulundu. Yaklaşık 10 yıl önce Kaz Dağları’na yerleşen, Çamlıbel Köyü’nde yaşayan Kurtiz, yakınlarına komşu köy olan 800 nüfuslu Alevi köyü Tahtakuşlar’a gömülmek istediğini söylemişti. Ancak köyden sanatçının vasiyetine izin çıkmadı.

Utanç verici

Hubyar Sultan Alevi Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Tuncel Kurtiz’in vasiyeti gereği Tahtakuşlar Köyü’ne gömülemediği haberi üzerine derhal harekete geçtiklerini söyledi ve bir açıklama yaptı. Kenanoğlu açıklamasında “Altınoluk Alevi derneklerinden bir heyet köye doğru yola çıktı. Bu yanlışı düzeltmeye gidiyorlar. Alevi inancında böyle şey olmaz. Bu utanç verici durumu ortadan kaldırmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yazıklar olsun!

Öte yandan Sabah gazetesinin Alevi yazarı Sevilay Yükselir de olaya Twitter üzerinden tepki gösterdi. Yükselir, Twitter hesabından “Tuncel Kurtizi Alevi kökenli değil diye köydeki mezarlığa kabul etmeyen insanlıktan bihaber Tahtakuşlar Köylülerini kınıyorum! Yazıklar olsun” diye yazdı. “Alevi olarak değil, insan olarak utanç duydum!” diyen Sevilay Yükselir, “Kurtiz'e yapılan terbiyesizlik affedilmez! Bu tavrın ne olursan gel diyen anlayışla alakası yok” dedi.

Etiketler:
w
 // q
ne olursan ol gel,ama adam ol da gel daha mantıklı herhalde....
29 Eylül 2013 Pazar 12:56
MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler