YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'nın yayın yasağı bile güvensizlik oluşturdu
Mansur: Genelkurmay güven kazanmak istiyorsa davayı sivil mahkemeye havale etmeli
TSK'nın yayın yasağı bile güvensizlik oluşturdu
19 Haziran 2009 / 08:37 Güncelleme: 19 Haziran 2009 / 00:00

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan avukat Serdar Öztürk'ün ofisinde ele geçirilen 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'yla ilgili askerî soruşturmada izlenen yol toplumun her kesiminde endişeleri artırıyor. Sanatçılar da askerî yargının tavrından rahatsızlıklarını net bir şekilde dile getiriyor.


Darbeye karşı yapılan eylemlere verdiği destek ve demokrasi eksenli açıklamalarıyla bilinen Lale Mansur, ortaya çıkan belgenin 'dehşet verici' olduğunu anlatıyor. Yapılan kirli tezgâhın ortaya çıkmasının ardından sorumluların cezalandırılmasını beklediğini söyleyen sanatçı, askerî savcılığın devreye girmesiyle büyük hayal kırıklığı yaşadığını söylüyor.


Emir komuta zincirinde olan bir mahkemenin verdiği karara güvenmediğini ifade eden Mansur, "Şemdinli'de ne karar verdiklerini gördük. Eğer Genelkurmay güven kazanmak istiyorsa bu davayı mutlaka sivil mahkemeye havale etmeli." diye konuşuyor. Askerî yetkililerin olayın ortaya çıkmasının hemen ardından jet hızıyla yayın yasağı getirdiğine dikkat çeken sanatçı, bu telaşın bile büyük güvensizlik oluşturduğunu aktarıyor.


Eylem planını okuduğunda büyük bir dehşet yaşadığını dile getiren Mansur, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Bu planın başlıkları bile korkunç ayrıntılar içeriyor. Halkın iradesi izlediğimiz dizilere kadar müdahale edilerek yönlendirilmek isteniyor. Bizim paramızla silah alıp teslim ettiğimiz insanların bize yaptıkları kabul edilemez. Bu çok büyük bir rezalet. Sivil savcılığın açtığı soruşturma beni umutlandırmıştı. Ancak askerî mahkemenin daha önceki sicili ortadayken duruma müdahale etmesine çok üzüldüm."


Zaman

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler