YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tiyatroculardan şok çıkış: El birliği ile o mescidi yaptırmayalım!
Yıllarca konser alanı olarak kullanılan ve fetih ruhunu inciten Rumelihisarı'ndaki mescit yapımı tiyatrocu Defne Halman'ı rahatsız etti.
Tiyatroculardan şok çıkış: El birliği ile o mescidi yaptırmayalım!
06 Mayıs 2015 / 15:23 Güncelleme: 06 Mayıs 2015 / 15:44

Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethi öncesinde Anadolu Hisarı'nın tam karşısına yaptırılan Rumeli Hisarı'nda yarım asırdan fazladır harabe bir halde bulunan ve yıkılan minaresi virane şeklinde kalan Hisar Mescidi sonunda tekrar onarılacak.

Fakat tiyatrocularsa mescit yapımını istemiyor.

zmn-003.jpg

"O mescidi yaptırmayalım"

Sadri Alışık Ödül Töreni'nde 'yılın en iyi kadın sanatçısı' ödülünü vermek üzere sahneye davet edilen tiyatro oyuncusu Defne Halman, Rumeli Hisar'ındaki mescidin tekrar onarılmasını ve kullanıma hazır hale getirilmesini eleştirdi. Halman "El birliği ile o mescidi yaptırmayalım" çağrısında bulundu.

Ödülü vermek için sahneye çıkan oyuncu "Rumeli Hisarı sahnesine mescit yapmak isteyenlere izin vermeyelim" dedi.

İşte o konuşma:

Fatih Sultan Mehmed'in mirası

Cami, hisarın içinde yer aldığından Hisar Camii, hisara Boğazkesen Kalesi dendiği için Kale Camii, Fatih yaptırdığı için de Fatih Sultan Mehmed Mescidi diye adlandırılmış ve hepsi de değişik vesilelerle kullanılarak yaşatılmıştı. Fakat o en çok, Sultan II. Mehmed’e "Fatihler babası" manasına gelen ‘Ebu’l Feth’ sıfatı verildiği, camiyi de onun yaptırıp vakfettiği için fethi tedai ettirmesinin de tesiriyle Ebu’l Feth Camii adıyla anılmıştı.

Sadece Acıyorum
 // Keşanlı Rambo 22
M.Ö. 10000 filmini seyredeniniz olduysa orada kendini tanrı zanneden kişiyide görmüşsünüzdür. Simalar nasılda birbirine benziyor. Kıyamet günü ve PERDE denildiğinde siz o zaman TİYATROYU görün emide ne TİYATRO. Allah Hidayet nasib eylesin....
06 Mayıs 2015 Çarşamba 16:37
 // Davut.
Bence bu kadın fırsat İNANIYORUM CUMHURBAŞKANIMIZ BU KADIN İLE KONUŞUP NEDEN MESCİT YAPIMINA KARŞI OLDUGUNU VE DE NEDEN AKP YE KARŞI BİR ALGI OLDUGUNU İRDELEMESİ GEREKİR,TOPLUMU İLETİŞİM KURARAK KUCAKLAMAK GEREKİR....
06 Mayıs 2015 16:16
Bu kadinin
 // uykucu
Turk ve Islam oldugundan ciddi suphem var....
06 Mayıs 2015 Çarşamba 15:42
MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler