YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tazminat kazanırken icralık oldu
Tazminat kazanırken icralık oldu
17 Kasım 2015 07:16
Adının reklamda izinsiz kullanılması üzerine 55 bin lira tazminat kazanan Ajda Pekkan, istediği tazminatın reddedilen kısmının vekalet ücreti olan 28 bin lirayı icra yoluyla ödedi

Ünlü şarkıcı Ajda Pekkan'ın avukatları, müvekkillerinin isminin bir sprey reklamında izinsiz kullanılması üzerine harekete geçti. Dava dilekçesinde, Pekkan'ın Türk Patent Enstitüsü'nce tescilli adını izinsiz kullanıp haksız kazanç sağlayan iki eczane, ürünün tanıtımını yapan bir internet sitesi ve spreyi dağıtan şirketten 250 bin lira maddi, 50 bin lira manevi tazminat istendi. Mahkeme dağıtımcı şirketin 25 bin, internet sitesi sahibinin 10 bin ve eczane sahiplerinin de 5'er bin lira olmak üzere ünlü sanatçıya toplam 45 bin lira maddi tazminat ödemelerine, fazlaya ilişkin taleplerin ise reddine karar verdi.

AJDA PEKKAN DA KANAL AÇTI


Davalı şirketin 6 bin, internet sitesi sahibinin 2 bin ve eczane sahiplerinin de biner lira olmak üzere toplam 10 bin liralık manevi tazminatın da davacı Pekkan'a ödenmesi ve fazlaya ilişkin talebin reddini kararlaştıran mahkeme, avukatlık ücret tarifesi gereğince, tazminatın reddedilen kısmının 31 bin 600 lira maddi, 2 bin 200 lira manevi olmak üzere 33 bin 800 lira vekalet ücretinin de davacı Pekkan'dan alınarak, davalılara verilmesini hükme bağladı.

DAVAYI AJDA PEKKAN KAZANDI

Davalılardan Kozmoklinik şirketi ile Fulya Eczanesi, reddedilen kısım üzerinden kendilerine 28 bin lira vekalet ücreti verilmesi hükmüne rağmen herhangi bir ödeme yapılmaması üzerine Pekkan aleyhine icra takibi başlattı. Talebi kabul eden icra dairesi, Pekkan'ın Sarıyer'deki taşınmazına haciz ve bankalardaki hesaplarına da bloke koydurdu. Pekkan, 13 Kasım'da 28 bin liralık ödeme yaparak icra dosyasını kapattı.

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler