YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şevval Sam'dan Berkin ve Savcı Kiraz açıklaması!
Şevval Sam'dan Berkin ve Savcı Kiraz açıklaması!
04 Nisan 2015 08:47
Ünlü sanatçı Şevval Sam, Mehmet Selim Kiraz'ın öldürülmesinin ardından gelen eleştiri ve suçlamalara karşı bir açıklama yaptı.

Ünlü sanatçı Şevval Sam, Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın öldürülmesinin ardından açıklama yaptı.

Berkin Elvan'ın ölüm yıldönümü için hazırlanan videoda yer aldığı için hedef haine geldiğini ifade eden Şevval Sam, Savcı Kiraz'ın rehin alındığı ve öldürüldüğü günü şöyle değerlendirdi:  

"31 mart günü hepimiz bir travmaya uyandık. Hayatını barışa adamış bir birey olarak, bir tanesi hayatını adalete vakfetmiş bir Savcımız, diğer ikisi, yöntem ve eylemlerinin yanlışları ne olursa olsun, bu toprakların çocuğu, üç insanın vefatıyla sonuçlanan elim hadise benim de kalbimde derin bir yara açtı."

Berkin videosunda yer alma nedenim

Yaşam hakkının kutsallığına inandığını ifade eden Şevval Sam, "Berkin Elvan videosunda yer alma nedenim, evladını kaybetmiş bir annenin yüreğindeki acıyı içimde derinden hissetmem ve adalet arayışımdır. Aynı duygunun insanca, annelik güdüsüyle ve vicdanıyla yaşayan tüm kadınları, tüm annelerimizi, aslında kadın erkek hepimizi sardığından eminim. Bu duygunun normal ve zaruri olduğuna inanıyorum. Videoya katılımım sadece ve esas olarak bu duygumu ifade etmektedir" dedi.

Berkin'in öldürülmesinin siyasallaştırılması

"Berkin Elvan’ın öldürülmesinin ne biçimde olursa olsun hoyratça siyasallaştırılmasının yanında olmam düşünülemez" diyen Şevval Sam, şöyle devam etti:

"Esasen videoya katılımım da bu duygumu, kaygımı, ifade etmektedir. İnsan hayatının siyasal eylem ve propaganda malzemesi yapılarak harcanmasına karşıyım. Aynı biçimde insan onur ve itibarının da bu türden bir gündem malzemesi yapılmasını kabul edilemez bulurum. Bu nedenle, durumun bazı çevrelerce şiddeti destekliyormuşum gibi yansıtılmaya çalışılmasının büyük bir çarpıtma ve haksızlık olduğunu düşünüyorum."

Terör eylemini bu nedenle lanetliyorum

Şevval Sam, hukuk çerçevesi içinde bir adalet arayışına ve demokratik hakların asaletine inandığının altını çizdi. "31 Mart’ta ülkemizi vuran eylem dahil her türlü terör eylemini de bu nedenle lanetliyorum" diyen Şevval Sam, "Bu güne kadar şiddete, ayrımcılığa ve adaletsizliğe karşı sadece ve sadece barışı ve yaşam hakkını savundum. Ömrüm boyunca da duruşum böyle olacaktır" dedi.

11:24
 // emel
Ya bir susun be ana kız. Ha bire konusuyosunuz..Söz de şehidimiz in adının yanına o canavarları da katıyor. İşsiz mi kaldınız. Böyle konuşan militan ruhlular....
04 Nisan 2015 11:24
MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler