YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Puanlama sistemi değişti
Puanlama sistemi değişti
Puanlama sistemi değişti
22 Mayıs 2008 / 14:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Eurovision Şarkı Yarışması yarı finali bugün. Mor ve Ötesi ilk 10'a girmek zorunda. Ancak puanlama sistemi değişti. Bakın nasıl oldu?


Eurovision Şarkı Yarışması'nın yarı finali bu akşam... 53'üncü Eurovision Şarkı Yarışması'nda ''Deli''adlı şarkıyla Türkiye'yi temsil edecek Mor ve Ötesi grubu bugün ilk 10'a girerse Cumartesi günkü yarışmaya katılma hakkı kazanacak. Ancak puanlama sistemi değiştiği için Mor ve Ötesi'nin elenme ihtimali yüksek!


ALMANYA, HOLLANDA, BELÇİKA OY VEREMEYECEK


Yeni puanlama sistemi gereği ilk yarı finalde yarışan ülkeler, Mor ve Ötesi'nin katılacağı yarı finalde oy veremeyecekler.


Bu da Almanya, Azerbaycan, Belçika ve Hollanda gibi Türkler'in yoğun olarak bulunduğu ülkelerden oy alamayacağımız anlamına geliyor.


POLİTİK KAYGILARDAN UZAKLAŞILSIN DİYE


Yeni puanlama sistemi politik kaygıların yarışma üzerindeki etkisini en aza indirmek için düzenlendi. Böylece iyi bir şarkının temsil ettiği ülkenin politik anlamda yakın dostu az olduğu için elenmesini ya da başarısız olmasını engellemek amaçlanıyor.


Ancak yapılan değişiklik tüm bu iyi amaçlarına rağmen sadece teknik bir değişiklik ve ülkelerin politik oy vermelerine engel olmuyor.


ELENME İHTİMALİMİZ YÜKSEK


İşte tüm bunlar göz önüne alındığında Türkiye'nin yarın yapılacak yarı finalde 18 ülke arasında ilk 10'a giremeyerek finale katılamaması söz konusu olabilir.


Yarı finallerde tele-voting oylaması sonucu 9 ülke finale katılıyor. Bu 9 ülkeden sonra geriye kalan ülkelerden bir tanesi de ülke jürileri tarafından 10'uncu ülke olarak seçiliyor ve finallere katılıyor.


YARI FİNALDE YARIŞILACAK ÜLKELER


Bizimle aynı yarı final grubunda yarışacak ve oy verebilecek ülkeler şöyle:


Arnavutluk, İsveç, Türkiye, Litvanya, Gürcistan, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, İzlanda, Kıbrıs Rum Kesimi, Letonya, Beyaz Rusya, Macaristan, Danimarka, Portekiz, Bulgaristan, Ukrayna, İsviçre, Malta.


Evsahibi Sırbistan'la birlikte İngiltere ve Fransa yarı finalde puanlamada sadece bu gruptan olan ülkelere puan verebilecek.


MOR VE ÖTESİ 3. SIRADA ÇIKACAK


İkinci yarı finalde 19 ülke içinde üçüncü sırada sahne alacak Mor ve Ötesi, 20 bin kişilik kapasitesi olan Belgrad Arena Spor Salonunda yaklaşık 11 bin kişinin önünde performansını sergileyecek.


YABANCI BASININ İLGİSİ YOĞUN


Provalardan sonra yeni bir basın toplantısı yapan Mor ve Ötesi üyelerine yabancı ve yerel basın yoğun ilgi gösterdi.Müzik otoriteleri, Mor ve Ötesi'nin finalde yarışma hakkı kazanacağına kesin gözüyle bakıyor.


İkinci yarı finalde 1999'da Eurovision Şarkı Yarışmasında İsveç adına 'Take Me To Your Heaven' adlı şarkısıyla birincilik getiren Charlotte Perelli, Türkiye'nin en güçlü rakipleri arasında bulunuyor.


Ukraynalı Ani Lorak ve son yıllarda San Remo yarışmasında iyi sonuçlar elde eden İsviçreli Paolo Meneguzzi de rakipler arasında görülüyor.

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler