YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özay'ın aralarında bulunduğu 51 sanığın yargılandı
Özay'ın aralarında bulunduğu 51 sanığın yargılandı
Özay'ın aralarında bulunduğu 51 sanığın yargılandı
01 Mayıs 2008 / 15:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


''Çıkar amaçlı bir suç örgütü''ne yönelik çeşitli illerde düzenlenen ''Rulet'' adlı operasyon kapsamında haklarında dava açılan Yaşar Öz ve manken Tuğba Özay'ın da aralarında bulunduğu 51 sanığın yargılanmasına başlandı.


Beşiktaş'taki İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu yargılanan Abdülkadir Akın Büyükoğlu ile diğer 10 sanığın yanı sıra müşteki-sanık manken Tuğba Özay'ın da yer aldığı 14 tutuksuz sanık katıldı. Tutuklu yargılanan ''Susurluk Davası'' hükümlüsü Yaşar Öz'ünde bulunduğu diğer 26 sanık ise duruşmaya katılmadı.


Duruşma, sanıkların kimlik tespiti işlemi ile sürüyor.


Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde tutuklu olan Yaşar Öz'ün, İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarında olay çıkması ihtimali bulunduğu için güvenlik gerekçesiyle mahkemeye getirilmediği belirtildi.


-CEZA İSTEMLERİ-


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Yaşar Öz'ün, ''suç işlemek için örgüt kurmak'', ''nitelikli yağma'', ''yağmaya teşebbüs'', ''kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak'', ''hakaret'', ''yağmaya azmettirmek'', ''kumar oynatmak'', ''kasten adam yaralamak'', ''kasten adam öldürmeye teşebbüse azmettirmek'', ''resmi belgede sahtecilik'', ''şantaj'' ve ''Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek'' suçlarından 145-264,5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.


Tuğba Özay'a, ''suç işlemek için kurulan örgüte yardım etmek'' ve ''tehdide azmettirmek'' suçlarından 3,5-9,5 yıl arasında hapis verilmesi öngörülen iddianamede, Özay hakkında ayrıca, cezasının infazından sonra denetimli serbestlik ilkesinin uygulanması talep ediliyor.


İddianamede, Abdülkadir Akın Büyükoğlu'nun ''kasten silahla adam yaralamaya azmettirmek'', ''tehdide ve mala zarar vermeye azmettirmek'', ''tehdit'', ''hakaret'' ve ''ruhsatsız silah bulundurmak'' suçlarından 8 yıl 7 aydan 29 yıla kadar hapisle cezalandırılması; ''Yaşar Öz'ün sevgilisi'' olduğu öne sürülen tutuklu sanık Bengü Karagözler'in ise ''suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak'', ''kumar oynatmak'', ''nitelikli yağma'', ''kasten yaralamaya azmettirmek'' ve ''tehdide azmettirmek'' suçlarından 39,5 yıldan 82,5 yıla kadar hapsi talep ediliyor.


İddianamede diğer 47 sanığın da ''suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak ve yardım etmek'', ''yağma'', ''adam yaralamak'' gibi suçlardan 1,5 yıldan az olmamak üzere çeşitli hapisle cezalandırılması isteniyor.

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler