YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oya Aydoğan'ın SON durumu son dakika 09 Mayıs 2016
Oya Aydoğan'ın SON durumu son dakika 09 Mayıs 2016
09 Mayıs 2016 09:08
Oya Aydoğan dün yürekleri ağza getirdi. Ünlü oyuncunun sağlığı bir anda bozuldu. Aort damarı çatlayan ve acilen hastaneye kaldırılan Oya Aydoğan ciddi bir ameliyat geçirdi. Oya Aydoğan'ın son sağlık durumu nedir?

Ünlü oyuncu Oya Aydoğan'ın son sağlık durumuyla ilgili açıklama geldi. Oya Aydoğan yemek yerken aort damarı çatladı. Sağlık durumu bir anda bozulan Oya Aydoğan bazı şikayetlerle acilen hastaneye kaldırıldı. Oya aydoğan dün acilen ameliyat edildi ardından sağlık durumuna ilişkin son dakika haberleri ardı ardına gelmeye başladı.  Yaklaşık 12 saat boyunca ameliyatta kalan Oya Aydoğan 'ın sağlık durumu nasıl ? Oya Aydoğan hayati tehlikeyi atlattı mı ? 

Oya Aydoğan'dan ilk gelen haberler içaçıcı değildi. Ünlü sanatçının hayati tehlikesinin olduğu belirtildi. Oya Aydoğan'ın son durumuna ilşkin açıklama ise sabah saatlerinde doktorları tarafından yapıldı. Oya Aydoğan'ın son durumu nedir?

Oya Aydoğan'dan üzücü bir haber geldi. Sevilen sinema ve dizi oyuncusu Oya Aydoğan'ın önceki gece aort damarının yırtıldığı anlaşıldı. Oya Aydoğan'ın 12 saat süren ameliyatın ardından yoğun bakıma alındığı ve hayati tehlikeyi atlattığı öğrenildi.

HASTANEDEN İLK AÇIKLAMA

Hastaneye gelerek Oya Aydoğan'ın sağlık durumu hakkında bilgi alan sanatçıların arasında sarkıcı Selahattin Alpay, Ece Erken, oyuncu Merve Sevi, şarkıcı ve sunucu Lerzan Mutlu, sinema oyuncusu Serpil Çakmaklı, Hande Yener, Aylin Coşkun, televizyon yapımcısı Armağan Çağlayan ve çok sayıda ünlü isim yer aldı.

Hastaneden yapılan açıklamada  "Ünlü oyuncu Oya Aydoğan şiddetli sırt ağrısı, sonrasında kalpten çıkan aort damarında yırtılma tespit edildi. Prof. Dr. Ahmet Özkara ve Op. Dr. Halil Hüzmeli tarafından acil olarak 12 saat süren açık kalp ameliyatıyla aort damarı suni damarla değiştirildi ve gerekli müdahaleler yapıldı. Yoğun bakıma alınan Oya Aydoğan'ın durumu ciddiyetini koruyor" ifadesine yer verildi.

YÜKSEK TANSİYON HASTASINDA GÖRÜLÜR

Prof. Dr. Bingür Sönmez, Aydoğan’ın hastaneye kaldırılmasına sebep olan “aort yırtılması” durumunun tansiyon yükselmesiyle ilgili olduğunu belirtti. Sönmez, şöyle konuştu: “Aortun tabakaları arasına kan sızıyor ve boydan boya aort genişliyor. Yüksek tansiyon hastalarında görülür.

Genişlemiş aort kolayca yırtılabilir ve o anda bir ağrı oluşur. Hasta, muhtemelen bu ağrıyı boğazına bir şey düğümlenmiş şeklinde algılamış olabilir. 

Ancak boğazında gerçekten bir şey varsa, aşırı zorladıysa ve tansiyonunu çok yükselttiyse bu da böyle bir şeyi tetiklemiş olabilir.” Sönmez, vakaların yüzde 30’unda anında ölüm gerçekleştiğini söyledi.

GAZETE HABERTÜRK YAZARI ESİN ÖVET O GÜNÜ ANLATTI

HERKES ŞAŞKIN HERKES ŞOKTA

Tam da Anneler Günü. Sabah Oya Abla’ya (Aydoğan) mesaj attım, Anneler Günü’nü kutladım. Ama geri dönmedi. Normalde hemen döner telefonuma. Saatler sonra ameliyatta olduğunu öğrendim. 

Oğlu Gurur Aydoğan’ı aradığımda ameliyatın 12 saat sürdüğünü söyledi. Hastaneye koştum. Herkes şokta. Ben de öyleyim. Oya Abla’yla 1.5 yıl çalıştık. Her gün canlı yayında birlikteydik.

Onun gibi yavaş yemek yiyen ve sakin konuşan birini daha hayatımda görmedim. Bu nedenle, olayın yemek yerken olduğunu duyunca daha şok oldum. Akşam 20.30’da yemek yerken, üstelik patates kızartması yerken oluyor. 

Patates çizmiş boğazını. Yanında yeğeni Ali varmış. Oya Abla yarım saat boğazında kalan patatesi çıkarmaya çalışmış. İşte olan bu arada oluyor. Çok zorluyor. Sonra yüzünün sol tarafında bir tuhaflık oluşuyor ve acilen hastaneye kaldırıyorlar.

O sırada en yakın arkadaşı Sevim Emre ile konuşmuş. Hastanede doktor beklenmiş ve 01.30’da ameliyata alınmış. 12.20’de ameliyat son bulmuş. 

Şimdi yoğun bakımda, sevenleri de şokta. Hastane bahçesi tüm dostlarıyla, sevenleriyle doluydu. Oya Abla’yı çok severdim, hem de çok. Ama bu kadar sevdiğimi bilmiyordum. 

Bu durum ona hiç yakışmadı. Ama uyanana kadar da net bir şey söyleyemeyeceklerini belirtiyor doktorlar. Bir an önce kendine gel Oya Abla. Çok sevenin var, unutma...

Ünlüler hastaneye koştu

Ece Erken, Lerzan mutlu, Orhan Gencebay, Sevim Emre, Hande Yener, Merve Sevi, Nuri Alço, Oya Aydoğan'ı görebilmek için hastaneye geldi.  Yakın arkadaşı Oya Aydoğan’ın ameliyatını değerlendiren Sevim Emre, ‘Allah onu bize bağışlasın, hemen yetiştirdiler sağ olsunlar, aynı zamanda tansiyonu da var, şu an yoğun bakımda kanaması da olmuş ama durduğunu söylediler, biz de haber bekliyoruz’ dedi.

Selahattin Alpay, "Hepimize geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin. Bacım kadar sevdiğim bir insan. Dosttur. En bunaldığım anda bana her konuda manevi yönden yardım eden biri. Biraz önce aldım haberi" diye konuştu.

"ÖKSÜRÜRKEN DAMARI YIRTILMIŞ"

Lerzan Mutlu ise üzüntüsünü dile getirerek, "İçim kan ağlıyor. Herkesten dua istiyoruz. Doktoruyla konuştum. Allah şifa verecek. bir şey yerken boğazına birşey takılmış. Yüksek tansiyon hastası. Öksürürken damarı yırtılıyor. kanamayı zor durdurmuşlar. kanama durumunda tekrar ameliyata alınacakmış" diye konuştu.

"YARINA ÇIKACAĞIMIZIN GARANTİSİ YOK"

Serpil Çakmaklı ise, "Hepimiz için geçmiş olsun. Haberi yeni aldım. Çok üzgünüm, şaşkınım. Yarına çıkacağımızın garantisi yok. Çok ciddi bir hastalık olduğunu duydum. Dualarımız onun için" şeklinde konuştu.

Ece Erken ünlü sanatçının durumunun iyi olduğunu belirterek, "Kanama durmuş. Ameliyattan çıkmış. Allah acil şifalar versin" dedi.

"HABERLER İYİ"

Televizyon yapımcısı Armağan Çağlayan, "Haberler iyi. Kanamayı durdurmuşlar. Doktor daha iyi olduğunu söylemiş. Vücudunda bir hasar olup olmadığı bilinmiyor. İnşallah ayağa kalkar. Yanıma gelir çay içeriz, birlikte dedikodu yaparız" diye konuştu.

OYA AYDOĞAN'IN OĞLUNDAN AÇIKLAMA

Oya Aydoğan'ın oğlu Gurur hastanede yaptığı ilk açıklamada 'Annem gece bir şeyler yerken boğazına kaçıyor, onu çıkarmak için bayağı uğraşıp damarı zorluyor ve damarı çatlatıyor, acil olarak hastaneye getirdik' dedi.

OYA AYDOĞAN KİMDİR?

Ünlü sinema ve dizi oyuncusu Oya Aydoğan 1957 yılında Erzincan'da doğmuştur.  Ortaokulu zamanının Fransız kız ortaokulu olan St. Pulchérie'de okudu. Liseye de St. Michel'de devam etmiştir. Beyazperdeye 1976 yılında giren Aydoğan, 80'li yıllarda sahnelerde de boy göstermiştir. Türk yapımı fantastik çocuk dizisi Bez Bebek (dizi)'te oynamıştır.1989 doğumlu Gurur Aydoğdu isimli bir erkek çocuk annesidir.

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler