YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O tekneyle okyanusları aşmıştı
O tekneyle okyanusları aşmıştı
01 Temmuz 2010 20:00
Dünyayı dolaştığı teknesini Rahmi Koç müzesine bağışladı

Ünlü denizci Sadun Boro, İstanbul'da 1964 yılında yaptırdığı ve dünyayı dolaştığı ''Kısmet'' isimli teknesini Rahmi Koç Müzesi'ne bağışladı.
 

Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan 82 yaşındaki Boro, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1964 yılında İstanbul'da yaptırdığı 10,30 metre boyunda 3,20 metre genişliğindeki tekneyi Rahmi Koç Müzesi'ne bağışladığını söyledi.
 

Yaşamının en güzel günlerini, yaklaşık 45 sene kullandığı ''Kısmet'' teknesinde geçirdiğini belirten Boro, şöyle konuştu:
 ''Bu tekne ile 1965 yılında 3 yıl süren dünya turuna çıktım. En güzel, en manalı günler, aylar, yıllar 'Kısmet'in içinde geçti. Onunla tayfunları, en şiddetli fırtınaları yaşadık. Pasifik'te mehtabı seyrettik. Hepsi 'Kısmet'in sayesindeydi. Sevdiğim bir tanemden ayrılıyorum. Zaten satılmayacak, bir müzeye bağışlanacak demiştim. Artık yaş ilerliyor. 'Kısmet' bir uzun yol teknesi olarak yapılmıştı. Seyahatte çok rahattık.''
 

Yaşamının geri kalanında yeni yaptırdığı tekneyi kullanacağını, ''Kısmet'' isimli teknesinden ayrıldığı için büyük üzüntü yaşadığını vurgulayan Boro, şöyle devam etti:
 

''Çok acı bir duygu. 'En doğru karar bu olsa gerek' dedim kendi kendime. Yeni yaptırdığım tekne rahat tabii. Duşu, tuvaleti, kaloriferi, buzdolabı daha ev gibi. Bu saatten sonra nasılsa uzun yola gidecek değiliz. Daha rahat şartlarla 20-30 sene de onu kullanırsak geçer, gider. Bugün tırla İstanbul'a gidecek. Hasköy'deki Rahmi Koç Müzesi'nde sergilenecek. Kendisi 45 sene binlerce insana denizi sevdirdi, denize çıkmasına vesile oldu. İnşallah bundan sonra da genç yavrularımıza deniz sevgisini, açık denizlere yelken açma merakını orada aşılayabilirse görevine devam etmiş sayılır.'' AA

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler