YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
o atlar  hamile, eşek depresyonda
o atlar hamile, eşek depresyonda
22 Temmuz 2010 17:12
Tecazüze uğrayan mağdure atlardan 3'ü hamile kaldı, eşek ise 3 aydır depresyonda

İzmir'de binek atı bir aygırın ipini kopararak bir atlı spor tesisinin çitlerini kırıp 5 kısrak ve bir eşeğe tecavüz ettiği ilginç olayın ardından 3 mağdure atın hamile kaldığı öğrenildi. Tecavüzden nasibini alan eşeğin ise 3 aydan beri ahırda olduğu ve ağır bir depresyon geçirdiği belirtildi.    
 

Türkiye'nin gündeminde ilginç ve traji-komik bir tecavüz olayı olarak bilinen sahipsiz bir atın şampiyon atlara tecavüz olayının ardından 3 atın hamile kaldığı öğrenildi. Geçtiğimiz nisan ayının ikinci haftasında meydana gelen ilginç olayda , İnciraltı semtinde, İnciraltı Atlı Spor Tesisleri'nde çiftçilik yapanların da bulunduğu bölgede, bağlı olduğu yerden ipini koparan binek atı bir aygırın, Atlı Spor Tesisleri'nde çiti yıkarak içeri girip aralarında Türkiye'deki yarışlarda koşan şampiyon İngiliz atı Dinyeper'in yavrusu olan Happy Girl'in de bulunduğu beş kısrakla çiftleşmesi sonucu 5 attan 3'ünün hamile kalması üzerine ne yapacaklarını bilmediklerini söyleyen 33 yaşındaki tesis sahibi Mustafa Akın atlarının saf kan soyunun bozulduğunu söyledi.

Atlarda 11 aylık hamilelek süresi yaşandığını anlatan Akın; "İstem dışı bir çiftleşmeden ötürü 3 atımız hamile kaldı. 3 aydır atlarımız talep olmuyor. Seneye babası belli olmayan bir sürü tayımız olacak. Afrikan, Arap ve yerli cinsteki tecavüze uğrayan atlarımızın kendi ırkından çiftleşmesi gerekiyordu aslında. Ancak ne olduğu belli olmayan bir cinsteki yavru atlar doğacak biz de onları çiftlikteki işlerde kullanacağız" diye konuştu. İngiliz yarış atında herhangi bir sıkıntı olmadığını dile getiren Tesis sahibi Akın; " İngiliz atımızda bir sıkıntı yok. Sanırım tecavüz olayında boy konusunda bir problem oldu aralarında" dedi. Tecavüzden kurtulamayan eşeklerinin ise psikolojisinin bozuk olduğunu anlatan Akın; "Atlarımız ile birlikte tecavüze uğrayan eşeğimiz de 3 aydır ahırdan çıkmıyor. Kendisi şu anda depresyonda. Biz de merakla bekliyoruz" dedi. İHA

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler