YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mutlu Kaya: Sibel Can'dan nefret ediyorum
Mutlu Kaya: Sibel Can'dan nefret ediyorum
23 Ağustos 2015 09:25
Vatan gazetesinden Melis Güvenç'in haberine göre, silahlı saldırıya uğrayan ve başından yaralanan Kaya uzun süre yoğun bakımda kaldıktan sonra hayata dört elle sarılacağını söyledi. Mutlu Kaya 4 ay sonra ayağa kalkacağını ifade etti. İşte o haberin deta

Anne Hanım Kaya da doktorunun tavsiyesiyle yoğurt içine ezilmiş ceviz Mutlu'ya en iyi gelen besinlerden biri olduğunu, ancak ailenin maddi durumunun ceviz almaya bile yetmediğini çaresizlik içinde söylüyor. “Yardım beklemekten başka bir şey yapamıyoruz” diyor.  Valiliğin açtığı yardım hesabını sorduğumda ise anne Kaya, "İnsanlar çok duyarsız kaldı. Açın hesaba bir bakın ne kadar toplanmış diye. Bu tedavi için kimi 500 binin, kimi 1 milyonun, kimi de 1,5 milyonun vardır diyor. Ama benim cebimde 1,5 liram bile yok" diyerek durumunu anlatıyor.

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Mutlu Kaya'yı Sesi Çok Güzel şarkı yarışmasında, Sibel Can'ın İstanbul'a getirdiği yarışmacısı olarak tanıdık. Ancak kısa bir süre sonra Türkiye yarışmanın yayınlandığı ilk günden itibaren sesi ve güzelliğiyle dikkat çeken Kaya'dan gelen kötü haberle sarsıldı. 18 Mayıs gecesi ablasının evinde silahlı saldırıya uğrayan ve başından yaralanan Kaya uzun süre yoğun bakımda kaldıktan sonra hayata dört elle sarıldı ve yaşam savaşını kazandı.

38 günde 22 kilo verdi

Annesi Hanım Kaya’nın anlatımına göre; Mutlu 38 gün boyunca Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakımda kaldı. 1.78 boyundaki genç kız 22 kilo vererek 72'den 50 kiloya düştü. Doktorlar ailesine fişini çekeceklerini söyledi. Ama o vazgeçmedi, azimle hayata tutundu. Başında kalan kurşuna rağmen bir mucizeyi gerçekleştirdi ve gözlerini tekrar açtı...

Mutlu, azimli ve güçlü

Mutlu'yu ilk hastane bahçesinde hava alırken gördüm. Yanına gittim. Mutlu yedi haftalık fizik tedavi sonucunda yeni yeni adım atmaya başlamış. Bacakları henüz bedenenini taşıyacak kadar güçlenmemiş ama doktorları denge sorununu hallettiği anda desteksiz yürüyebileceğini söylüyor. Tedavi sürecini anlatan ablası Dilek, "Yoğun bakımdan çıktıktan sonra tamamen felçliydi. Çenesini bile kıpırdatamıyordu. Ama bir hafta önce yemek yemeye başladı. Şimdi kısık sesle de olsa derdini anlatabiliyor, konuşmaya başladı. Doktorlar üç yıllık bir tedaviden bahsediyor. Sabır ve süreç lazım” diyor.

Bebek gibi bakılıyor

Ablası GATA’daki tedavinin onlar için bir şans olduğunu da vurguluyor, “GATA’ya gelmek bizim en büyük şansımız. Doktorlar, hemşireler Mutlu'ya bebek gibi bakıyorlar. O kadar iyi insanlar ki Mutlu onlar sayesinde iyileşme gösteriyor. Hepsini çok seviyor. Allah hepsinden razı olsun. Kardeşim çok güçlü ve azimli biri. Ona kalsa gece gündüz hep çalışıp egzersiz yapacağız. Zaten hep ‘çok çalışmam lazım’ diyor. Doktorun verdiği yemek listesine göre besleniyor. Daha yeni yeni katı besinler yemeye başladı. Aylardır sıvıyla besleniyordu. Bu şekilde iyileşmesine çok seviniyorum. 22 kilo verdi. 72 kilodan 50 kiloya düştü. Ama bir haftadan beri yediği mamalarla toparlamaya başladı" diyerek tedavi sürecini anlatıyor.

Kulun kula faydası yok

Emekli baba Mehmet Kaya'nın maaşının kredi borçlarına gitmesi üzerine hiçbir yerden gelir elde edemeyen aileye yardım elini ise devlet uzattı. Hanım Kaya "Allah devletten razı olsun. Demek ki devlet olmasa kulun kula faydası yok. Yedi haftadan beri buradayız. Artık devletten de bir şey bekleyemiyoruz. Bizi buralara almaları bile yeter" diyor.

Yaşananların nedeni çaresizlik

Mutlu'nun yarışmaya fakirlik ve çaresizlik yüzünden katıldığını anlatan Hanım Kaya, "Ünlü olmak isteseydi ona zaten birçok reklam teklifi, gelinlik katalog çekimi gelmişti. Ama o, ‘Şarkı söylemeyi seviyorum. Paramı şarkı söyleyerek kazanacağım’ dedi. Ben de onu yarışmayı kazansın, aldığı parayla okulunu bitirsin diye İstanbul'a götürdüm. Bizi fakirlik ve çaresizlik böyle yaptı. Bu halde olmasaydık Mutlu İstanbul kızı mıydı? Onu İstanbul'a göndermek değil, balkona çıkarmaya kıyamazdım" diye sitem ediyor.

 

MEDYAFARESİ

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler