YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Melek Baykal nereli? Melek Baykal kimdir?
Melek Baykal nereli? Melek Baykal kimdir?
12 Kasım 2015 08:14
Oyuncu Melek Baykal, dün yaptığı açıklamalarla gündeme oturdu. Melek Baykal'ın açıklamaları nedeniyle özel hayatı da merak edilmeye başlandı. Melek Baykal kimdir ve nerelidir? Ünlü sanatçının hayatı haberimizde.

Melek Baykal dün başörtüsü hakında yaptığı açıklamalarla bazı kesimlerden büyük tepki görmüştü. Melek Baykal daha sonra bu açıklamalarından ötürü özür diledi. Bir anda Türkiye gündemi oturan Melek Baykal kimdir ve nerelidir? Melek Baykal'ın tepki çeken o sözleri ve ardından ettiği özür nedir?

Melek Baykal kimdir, nerelidir? Melek Baykal'ın hayatı...

Melek Baykal, 1954 yılında doğmuştur. tiyatro ve dizi sanatçısı Aslen İstanbulludur. Ferhunde Hanımlar dizisindeki Nermin, Hayat Bağlarındaki Nurhayat ve Cennet Mahallesindeki rolleriyle tanınır. Ankara'da çekilen Ferhunde Hanımlar dizisiyle tanınmasının ardından gelen teklifleri değerlendirerek, İstanbul'a yerleşmiştir.

İstanbul doğumlu olan ve henüz 17 yaşındayken tiyatroya başlayan Baykal, ilk oyununda 85 yaşında bir kadını canlandırarak takdir topladı. Ankara Devlet Konservatuvarı mezunudur. Uzun süre Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı. Dizi filmlerde rol almasına rağmen henüz bir sinema filminde oynamadı. Cennet Mahallesi adlı dizideki performansıyla beğeni topladı. Şu an 2012 yılının başından itibaren Star TV de kendi adını taşıyan kadın programını sunmaktadır.

Rol aldığı tiyatro oyunlar

Sokrates'in Son Gecesi : Stefan Tsanev - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 2008
Romantika : Resul Ertaş\Yaşar Arak - TİM - 2005
Kral Lear : William Shakespeare - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 2002
Bu Bir Rüyadır : Nazım Hikmet - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 2001
Yolun Sonu : Eva Frchi - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1995
Kız Doğdu : Tülin Tınaz Tankut - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1992
Düşler Yolu : Tennessee Williamsss - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1991
Gül Satardı Melek Hanım : Dinçer Sümer - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1990
Troyalı Kadınlar : Sofokles - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1987
Sinan : Turan Oflazoğlu - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1987
İlkbahar'da ilkbaharı Yaşamak : Alejandro Casona - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1982
Huzur Çıkmazı : Haldun Taner - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1981
Yerma : Federico Garcia Lorca - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1981
Bernarda Alba'nın Evi : Federico Garcia Lorca - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1980
Bağdat Hatun : Güngör Dilmen - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1980
Bir Ölünün Toplumsal Anatomisi : Oktay Arayıcı - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1978
İzin Günü : Otto Fischer - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1977
Çıkmaz : Ahmet Muhip Dranas - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1976
Türkmen Düğünü : Ali Yürük - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1976
Yunus Emre (oyun) : Recep Bilginer - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1974
Tilki ile Üzüm : Guilherme Figueiredo - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1974
Küçük Kolombus : JAcop Lorey - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1974
İstanbul Efendisi : Musahipzade Celal - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1973- 1993

Oynadığı diziler

Dizi    Canlandırıdığı Rol    Canlandırdığı Bölüm Sayısı    Canlandırdığı Yıllar
Gönül Ferman Dinlemiyor    Gönül    3    2010
Akasya Durağı    Melahat Güneş    42    2008 - 2009
Türk Malı    Berrin (K.O)    11    2010
Cennet Mahallesi    Pembe Erdağı    119    2004 - 2007
Hayat Bağları    Nurhayat    168    1999 - 2003
Melek Apartmanı    Melek    150    1995 - 1999
Ferhunde Hanımlar    Nermin Yaylalı    1780    1993 - 1999
Görgüsüzler    Pembe Erdağı    6    2008

Baykal'ın tepki çeken sözleri

Melek Baykal,  Hayri İnal Konağı'nı ziyaretinin ardından çektirdiği fotoğrafı paylaşmış ve şu yorumlarda bulunmuştu: 
 
"Konağın duvarında konağın gerçek sahipleri Hayri İnal ve ailesinin resimlerini gördüm… Gözlerime inanamadım en az 100 sene önce çekilen resimlerdeki hanımefendiler son derece medeni bir tavır ve kılık kıyafetleriyle bana gülümsüyorlarlı…
 
Çok mutlu olmuştum. Sonra kafamı sola çevirdim gördüğüm manzara 150 sene sonra geldiğimiz noktaydı… Yani konağın yeni sahipleri Yozgat belediyesi ve çalışanları… yeni sahipleriyle aralarına girip resim çektirdim. Yüzümdeki ifadeden ne kadar mutlu olmuşum anlarsınız zaten… Konağı terk ederken aklımda tek bir şey kaldı konağın gerçek sahiplerinin medeni halleri. Sonra karmakarışık duygularla oradan uzaklaştım. Ve kendi kendime sordum. Biz ne zaman ve neden bu kadar geriye gittik diye. Cevabını bulamadım."

Özür diledi

Baykal, yaptığı yazılı açıklamada, dün kendi sosyal medya hesabından  yaptığı paylaşımdan dolayı çok üzgün olduğunu belirtti. 
 
Her türlü düşünce ve inanç özgürlüğüne saygılı olduğunu aktaran  Baykal, hiçbir zaman bu kadar güzel insanların önce evlerine gidip, birlikte  fotoğraf çektirip sonra da onları rencide edebilecek zihniyete sahip olmadığını  dile getirdi. Baykal, açıklamasında şunları kaydetti: 

"Yapılan yorumlardan sonra, paylaşımımı kendim için kayda alıp sildim  ve ardından defalarca okudum. Okuduklarım beni bile ürküttü. Aklımın ucundan bile  geçmeyen ancak seçtiğim kelimelerin yanlışlığından dolayı maksadını fazlasıyla  aşan ifadeden büyük pişmanlık duydum. Şu konuda emin olun ki, benim en büyük  hatam, bu kadar yanlış yoruma açık bir metni paylaşmak oldu. Tarihi konak ve  içinde gördüklerim beni çok etkiledi, heyecanlandırdı. Bu tarihi görünce ve hatta  içimde hissedince, bu duygumu sizlere anlatma ihtiyacı duydum. Heyecanla, hızlıca  yazdığım ve ikinci kez okumadan paylaştığım fikrimin ne anlamlara gelebileceğini  fark etmek hala kanımı donduruyor ve beni derinden yaralıyor. Birlik ve  beraberliğe, barışa ve huzura fazlasıyla ihtiyacımız olan ülkemizde, bir sanatçı  olarak en başta benim böyle yanlış bir tutum takınmam mümkün olamaz. bugün bu  insanlardan özür dilemeye gittim. Onlar her zamanki yüce gönüllülükleri ile beni  bağırlarına bastılar. Bu vesile ile onlardan bir kez de sizlerin önünde özür  dilemek istiyorum. Bizleri birleştirebilecek tek şey sevgi. Yüreklerimizin sevgi  ile bir atması dileğimle." 

 

 

 // nur
Ben de ne kadar severdim seni melek Baykal bende allahıma şükür tesettürluyum...
04 Temmuz 2017 14:50
 // İbrahim fenerli
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
15 Kasım 2015 17:53
 // akilli melek
Turkiyede sanat ve sanatcilar bu iste... resimdeki hanimefendiler sayesinde seni sanatci yapdilar. Ey insanoglu artik uyan da sanatci midir nedur ogret sunlara.....
12 Kasım 2015 12:51
MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler