YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Livaneli'den ilginç Marmaray yorumu
Zülfü Livaneli, 'Marmara’nın üstünden işgal gemileri geldikleri gibi gönderilmeseydi bugün altından o tünel geçirilemezdi” dedi.
Livaneli'den ilginç Marmaray yorumu
30 Ekim 2013 / 07:07 Güncelleme: 30 Ekim 2013 / 10:40

Antalyalılar Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.Antalya’da Cumhuriyet’in kuruluşunun 90. yıl dönümü dolayısıyla fener alayı düzenlendi. Antalya Beach park Varyant girişinden başlayan yürüyüşe Antalyalılar büyük ilgi gösterdi. Ellerine Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve meşaleler alan vatandaşlar fener alayına katıldı.

Sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, oda ve sendikaların destek verdiği fener alayında, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz, işte Antalya işte kutlama, genciz güçlüyüz Atatürkçüyüz’ sloganları atıldı. Fenerlerle ilerleyen kalabalığa, vatandaşlarda evlerinin balkonlarından slogan atarak ve bayrak sallayarak destek verdi. Yürüyüşe katılan kalabalık ellerindeki fenerlerle Konyaaltı Caddesi’ni geçerek Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Alanı tıklım tıklım dolduran binlerce Antalyalı, bir dakikalık saygı duruşunun ardından hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudu.

Fener alayında Antalyalılarla birlikte Cumhuriyet Meydanı’na gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın Antalyalılar tarafından coşkuyla karşılandı. Sahneye çıkan Büyükşehir Belediyesi tiyatro ekibinin andımızı okurken Antalyalılar da eşlik etti.

“Cumhuriyet yobazlığa karşı laikliğin zaferidir”

Başkan Akaydın, Antalyalılara seslenerek, “Sevgili Antalyalılar sizdeki bu Cumhuriyet tutkusu olduğu sürece ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar Cumhuriyet ilelebet yaşacaktır. Cumhuriyet fazilettir, erdemdir, cehalete karşı bilgeliğin üstün kılınmasıdır, yobazlığa karşı laikliğin zaferidir. Cumhuriyet adam gibi adam olmaktır. Şu meydanda adam gibi adamlar var. Cumhuriyeti karalayıp üzdüler ama ben her zaman söylerim Antalyalıların bilinci bunu engelleyecektir. İster askeri darbeciler, ister sivil darbe meraklıları sandık diktatörleri, diktatör kırıntıları, kuruntuları biz bunları hallederiz. 6 ay sonra Antalyalılar gerekenlere gereken dersi verecektir” dedi.

Sanatçı Zülfü Livaneli, Antalyalılara seslenerek bir doğum günü, bir bayram kutladıklarını söyledi. Cumhuriyetin yaşının çok genç olduğunu da söyleyen sanatçı Livaneli, “Cumhuriyetimiz genç diri kimsenin bundan kuşkusu olmasın. Cumhuriyet hancıdır, hükümetler yolcudur” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği Marmaray Projesi ile ilgili de konuşan sanatçı Livaneli, “Eğer o Marmara’nın üstünden işgal gemileri geldikleri gibi gönderilmeseydi bugün altından o tünel geçirilemezdi. Oradan o gemileri gönderenleri hatırlamak lazım, onlara teşekkür etmek lazım. Gazi Mustafa Kemal’e teşekkür etmek lazım” dedi.

Antalya’da 29 Ekim coşkusu Cumhuriyet Meydanı’nda sanatçı Zülfü Livaneli’nin sevilen parçalarını seslendirmesiyle devam etti.

 

İHA

07:26
 // Rızvan
Azcık delilanlı olunda gerçekleri söyleyin cumhuriyet islam'a karşı dinsizliğin zaferidir, kelime oyunu yapmayın artık...
30 Ekim 2013 07:26
MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler