YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayahan telif savaşını kazandı
Kayahan telif savaşını kazandı
30 Ağustos 2015 09:35
Geçtiğimiz nisanda hayata gözlerini yuman ünlü besteci ve ses sanatçısı Kayahan, vefatı öncesi şarkılarının izinsiz olarak internet üzerinden satışa çıkararak ticari menfaat elde eden internet siteleri ve sahipleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulun

Şikâyet dilekçesinde, internet üzerinden faliyet gösteren bazı müzik indirme sitelerinnde şarkılarının hukuka aykırı olarak yayımlandığını ve kendisine telif hakkı ödenmeksizin şarkılarından maddi gelir elde edildiğini kaydeden Kayahan, bu siteler ile aralarında hiçbir sözleşme olmadığını fakat bu sitelerce şarkıların internet üzerinden satıldığını ifade eden Kayahan bu durumun maddi ve mali haklarına tecavüz olduğunu kaydetti. Kayahan Açar, hak sahibi olarak şarkılarını çoğaltıp dağıtarak kendisine ticari kazanç sağlayan söz konusu sitenin yetkilerinin tespit edilmesini ve cezalandırılmasını istedi.

Ünlü bestecinin şikayeti üzerine soruşturma başlatan İstanbul Fikri Sinai Suçlar Savcılığı sanatçı geçtiğimiz nisan ayında hayatını kaybetse de şikâyetinin peşini bırakmadı.

Savcı Münür Büyükelçi tarafından İfadelerinde başvurulan söz konusu suçu işlediği belirtilen 5 şüpheli, üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi.

KIZI BESTE AÇAR KATILACAK

Savcılık, şüphelilerin söz konusu eserleri internet sitesinde izinsiz şekilde yayınlamak suretiyle manevi ve mali haklar tecavüz suçu işledikleri tespit etti. 5 şüpheli hakkında 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Dava, Kayahan'ın ölümünden sonra mirasçısı olan kızı Beste Açar'ın davaya katılmasıyla Fikri Sinai Haklar Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

 

SABAH

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler