YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Türkvizyon'un kazananı!
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'Türkvizyon Şarkı Yarışması'nın finali gerçekleşti. Oylama sonucu birinci seçilen ülke Azerbaycan oldu.
İşte Türkvizyon'un kazananı!
21 Aralık 2013 / 22:58 Güncelleme: 21 Aralık 2013 / 23:07

Anadolu Üniversitesi (AÜ) İki Eylül Kampüsü Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Spor Salonu'nda gerçekleşen yarışmanın açılış konuşmasını Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı yaptı. Türkvizyon Şarkı Yarışması'nın, bir yarışma olmanın ötesinde bir anlam ifade ettiğini belirten Bakan Avcı, yarışmanın ilkini Eskişehir'de gerçekleştirmenin heyecanını yaşadığını söyledi. Avcı, “Türkvizyon; dostluğumuzun, kardeşliğimizin, muhabbetimizin, Türkvizyon; dilde, fikirde, işte birliğin gönül diliyle ve müzik diliyle ifadesidir. Türkvizyon Şarkı Yarışması, gönüller arasındaki köprü, Türk dünyasının sesi, sözü, müziğidir. Türkvizyon Şarkı Yarışması'nın finalini zihnimize, yüreğimize düşürdüğü farklı ilhamlarla gerçekleştiriyoruz. Dileğimiz odur ki, bu yarışma gelenekselleşerek nice yıllar Türk dünyasının zenginliğini, müziğin evrensel dili ile anlatacak. 300 milyona yaklaşan Türk dünyasının, yakınlaşmasının, kucaklaşmasının en değerli zeminlerinden biri olacaktır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından 12 ülkenin sanatçıları sahne alarak şarkılarını seslendirdi. Şarkıların bitiminde jüri tarafından oylamaya geçildi. Oylama sırasında sahneye Burcu Güneş çıkarak 'Gül Kokusu' adli şarkısını söyledi. 24 jüri üyesinin oylama sonucunda yarışmanın birincisi 210 puan alan Azerbaycan oldu. İkinciliği 205 puanla Belarus, üçüncülüğü ise 200 puanla Ukrayna elde etti. Manevra Grubu'nun 'Sen, Ben, Biz' şarkısı ile yarışan Türkiye ise 187 puan ile 6'ncı sırada yer aldı.

İşte Azerbaycan'ın performansı

 

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler