YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Her yıl 14 Şubat'ta Sevgililer Günü kutlanıyor
Her yıl 14 Şubat'ta Sevgililer Günü kutlanıyor
Her yıl 14 Şubat'ta Sevgililer Günü kutlanıyor
14 Şubat 2008 / 14:19 Güncelleme: 14 Şubat 2008 / 00:00

SEVDAYA MI TUTULDUM


Benim de mi düşüncelerim olacaktı,
Ben de mi böyle uykusuz kalacaktım,
Sessiz, sedasız mı olacaktım böyle?
Çok sevdiğim salatayı bile
Aramaz mı olacaktım?
Ben böyle mi olacaktım?
 
                               Orhan Veli

 

Orhan Veli aşkı böyle anlatmıştı...

 

"Artık böyle sevgiler kaldı mı?" yakınmalarının, bu sevginin kendine yakın olduğunu düşünenlerin, o eski sevdaların hala kaldığına inananların arasında sevginin günü bugün 14 şubat, Sevgililer Günü...

Yaşlı dünyamızda "kalp" şeklinde şekerlemelere, bir kutu çikolataya ya da değerli bir hediyeyle ispatlanan aşklara indirgenen bu günde, hediyelerin en değerlisi hiç kuşkusuz bir kucak sevgi...


NE ZAMAN KUTLANMAYA BAŞLANDI


"Valentine", "Valens", "Valentius" ya da "Valentinian" gibi değişik isimlerle anılan aziz, bugün dünyanın dört bir yanında herkesin birbirine sevgi sözcükleri söylediği özel güne ismini veren kişi...


Yüzyıllardır dünyanın dört bir yanında kutlanan bu gün, asırlar önce kendisini sevgi için feda eden St. Valentine adına kutlanıyor. İşte uzun ve romantik bir tarihçesi olan bu günün öyküsü:


Milattan önce 4'üncü yüzyılda bir geleneğe göre, her yıl belli bir günde düzenlenen festivalde kura çekerek eşleşen çiftler, gelecek yılın o gününe değin birbirinin sevgilisi olurmuş...
 
Derken, İmparator Cladius, genç sevgililer için düzenlenen bu özel günden rahatsız olmuş, iyi savaşamadıkları gerekçesiyle sevgililerin birlikte olmasını ve evlenmelerini yasaklamış.


Ancak, St. Valentine isimli bir aziz, imparatordan gizlice genç çiftleri evlendirmeye devam etmiş. Bir gün imparator, bu durumu anlamış ve azizi idam ettirmiş. İşte, o gün bugündür kendisini başkaları için feda eden St. Valentine adına, öldüğü gün olan 14 şubat, "Sevgililer Günü" olarak kutlanır olmuş.


İdam edilmeden önce yattığı hapishanedeki gardiyanın kızına aşk mektupları yazan Valentine, idam edilene kadar bu kıza aşkını ilan etmiş. "Aşkın azizi" olan bu meçhul rahibin notları, bugünkü Sevgililer Günü mesajlarının atası olmuş.


Romalılar tarafından İngiltere'ye taşınan "Sevgililer Günü", daha sonraları dünyanın dört tarafına yayılmış.


17'inci Yüzyıl'daki inanışa göre de kura çekilerek isim belirlenir ve hediyeler verilirmiş.


BİR ZAMANLAR RESMİ TATİLDİ


Bir dönem tatil ilan edilen Sevgililer Günü'nün adetleri, ülkelere göre değişiyor. Sevgililer Günü'ne ilişkin adet ve inanışlardan bazıları şöyle:


- Bu bir modern zaman inanışı. Sevgililer Günü'nde radyo ya da televizyonu açtığınızda ilk duyduğunuz erkek ismi, evleneceğiniz kişinin adı olur.


- Sevgililer Günü'nde eldiven bulursanız, gerçek aşkınız şu andaki sevgiliniz değil...


- İngiltere'nin kırsal kesiminde 14 Şubat'ta tahtadan "aşk kaşıkları" yontulur ve üzerlerine kalpler, anahtarlar, kilitler çizilir. Bu desenlerin anlamı şudur: "Sen kalbimin kilidini açtın"...


- Bazı ülkelerde genç kadınlar sevgili adaylarından 14 şubat armağanı olarak birer giyecek alır. Eğer kız bu kıyafeti giyerse anlamı evlenme teklifini kabul etmiş olmasıdır.


- Kimi ülkelerdeki inanışa göre, Sevgililer Günü'nde bir kadın gökyüzünde bir "ardıç kuşunun" uçtuğunu görürse denizciyle evlenir. Serçe görürse fakir bir adamla evlenir, ama çok mutlu olur. Eğer saka kuşu görürse bir milyonerle evlenir. Güvercin görenin huzurlu bir yuvası olur.


- Evlenmeyi düşünebileceğiniz 5 - 6 kişinin ismini aklınızdan geçirin ve elinize bir elma alın. Elmanın sapını çevirmeye başlayın ve bu sırada isimleri söyleyin. Elmanın sapı koptuğunda hangi isim aklınızdan geçiyorsa onunla evlenirsiniz.


- İtalya'da bu günü kutlamak ve Katolik azizlerini onurlandırmak için büyük ziyafetler veriliyor. Kadınlar daha gün doğmadan kalkıyor ve pencereden bakmaya başlıyor. Çünkü, dışarıdan geçen ilk erkeğin hayatlarının erkeği olacağına ve 1 yıl içinde evleneceklerine inanıyorlar.


SEVGİLİLER GÜNÜ EKONOMİK BİR SEKTÖR DE OLUŞTURDU


Artık "Anneler Günü", "Babalar Günü" gibi yaygın olarak kutlanan Sevgililer Günü için özellikle alışveriş sektöründe büyük bir hareketlilik yaşanıyor.


Sevgililer Günü nedeniyle hediyelikler hazırlanırken, bunların çoğunluğunu kırmızı kalp biçimli armağanlar oluşturuyor. Alışveriş merkezleri, bu özel gün nedeniyle ünlü sanatçıların şahitliğinde nikahlardan yüzük kazandıran yarışmalara değin pek çok promosyon hazırlarken, restoranlar da özel mönüleriyle sevgilileri bekliyor.

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler