YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hayranlarından Ertaş'a 2 bin sayfalık anı
Hayranlarından Ertaş'a 2 bin sayfalık anı
02 Aralık 2012 12:17
Bir süre önce hayatını kaybeden ve ''Bozkırın Tezenesi'' olarak bilinen Türk Halk Müziği sanatçısı Neşet Ertaş'ın Kırşehir'deki mezarını ziyarete gelen hayranları, yaklaşık 2 bin sayfa anı yazdı.

Bağbaşı Mezarlığı'ndaki Ertaş'ın mezarını ziyaret eden sevenleri, mezarlık girişindeki bekçi kulübesi önüne konulan ziyaretçi defterlerinde duygularını ifade etti.

Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Veli Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Neşet Ertaş'ın vefatından sonra mezarlık girişindeki bekçi kulübesinin önüne bir masa ve defter koyarak, ziyarete gelenlerin duygularını ölümsüzleştirmelerine imkan sağladıklarını söyledi.

Kırşehir'e gelenlerin mutlaka Neşet Ertaş'ın mezarını ziyaret ettiğini ve sonrasında duygularını yazdığını belirten Şahin, ''Vefatından hemen sonra koymaya başladığımız defterlerden 2 tanesi doldu. Üçüncü defter de dolmak üzere. Yaklaşık 2 bin kişi bu defterlere Neşet Ertaş usta ile ilgili duygularını yazarak ölümsüzleştirdi'' dedi.

Bu uygulamayı Mezarlıklar Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiğini bildiren Şahin, Sosyal İşler ve Basın Müdürlüğü'nün de defterlerin muhafazasını sağladığını dile getirdi.


-Defterler, Neşet Ertaş Müzesi'ne konulacak-


Neşet Ertaş'ın mezarını ziyarete gelenler için defter açmaya devam edeceklerini vurgulayan Şahin, bu defterlerin, daha sonra kurulması düşünülen Neşet Ertaş Müzesi'ne konulacağını aktardı.

Şahin, şunları kaydetti:

''Defterlerin gün boyu muhafazası, ziyaretçilere sunumu, ziyaretçilerin yazmalarının sağlanması konusunda gayret gösteriyoruz. Çok yoğun bir ziyaretçi akını var. Kırşehir'e her gelen Neşet Ertaş'ın kabrini de görüp bir dua etmek istiyor. Bu ziyaretten dolayı insanlar oradaki ziyaretin kalıcı olması, ölümsüzleşmesi için anı defterine duygularını yazıyor. Spontane gelişen ziyaretçi defterini daha profesyonel bir şekilde sürdürmeyi istiyoruz. Gelinen noktada üçüncü ziyaretçi defterini açtık. Biz bu anı defterlerini orijinal hali ile muhafaza edeceğiz. 300 sayfalık defterler çift taraflı yazıldığı düşünüldüğünde yaklaşık 2 bin kişi anı defterinde duygularını ifade etmiş durumda.''

AA

ustaya saygı
 // esref mert
tatlı dillim güler yüzlüm e ceylan gözlüm sen olmayınca türkülerin bile eski tadı yok......
03 Aralık 2012 10:05
MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler