YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eurovision'da Elnur'a büyük şok!
Eurovision'da Elnur'a büyük şok!
25 Mayıs 2015 17:08
Büyük ümitlerle Eurovision şarkı yarışmasına katılan Azerbaycan Temsilcisi Elnur, hayal kırıklığıyla uğradı. Türklerinde destek verdiği Elnur, 49 puanla 12.sırada yer aldı.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen Eurovision 2015 finalini Mans Zelmerlow'un seslendirdiği 'Heroes' şarkısı ile İsveç kazandı. Yarışmada Azerbaycan temsilcisi Elnur Hüseynov, "Hour of the Wolf"  (Kurdun Saati) şarkısıyla 49 puan toplayarak 12'nci sırada yer aldı. Azerbaycan'ın Rusya'ya 12 puan vermesi büyük alkış toplarken,  Almanya'nın Rusya'ya 12 puan vermesi büyük bir sürpriz olarak değerlendirildi. Yarışmada, Almanya ve Avusturya hiç puan alamadı. 

Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen Eurovision 2015 finalinde Arnavutluk, Ermenistan, Avustralya, Avusturya, Belçika, Estonya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Romanya, Rusya, Sırbistan, İspanya, İngiltere, Litvanya, Polonya, Slovenya, İsveç, Norveç, Karadağ, Güney Kıbrıs, Azerbaycan, Letonya ve İsrail yarıştı.
 
RUSYA İKİNCİ, İTALYA ÜÇÜNCÜ

Yarışmada, İsveç temsilcisi Mans Zelmerlow'un seslendirdiği "Heroes"  şarkısı 365 puan alarak birinci, Rusya temsilcisi Polina Gargarina'nın  seslendirdiği "A Million Voices" adlı şarkısı 303 puan alarak ikinci, İtalya  temsilcisi II Volo'nun seslendirdiği "Grande Amore" şarkısı 292 puan alarak  üçüncü oldu. 
 
2015 Eurovizyon Şarkı Yarışması İsveç Temsilcisi Mans  Zelmerlow, "Birinci olmak gurur ve mutluluk verici" dedi. Zelmerlow, yarışmanın ardından düzenlediği basın toplantısında,  gazetecilerin sorularını yanıtladı. Duygularını "Kesinlikle harika. Gurur duyuyorum, çok sevinçliyim, içim  sevinçle dolu" ifadeleriyle değerlendiren Zelmerlow, son dakikaya kadar Rusya ve  İtalya'nın yarışmayı kazanacağını düşündüğünü söyledi.  Çinli bir gazetecinin Çin'e gidip gitmeyeceğine ilişkin sorusu üzerine  "Çin'e gitmek isterdim ama gençken bir kere gitmiştim ama yeniden gitmek isterim  tabiki" şeklinde cevapladı. 
 
"Bizler hepimiz kahramanlarız" 
 
İsveç müziğinden ve şarkıcılarından dolayı gurur duyduğunu belirten  Zelmerlow, "Bu gece performansımı en iyi şekilde yaptığıma inanıyorum. Ülkemi en  iyi şekilde temsil ettim. Bizler hepimiz kahramanlarız. Bizim ne olduğumuz veya  neyi temsil ettiğimiz önemli değil. Bizler, toplumun daha güçlü olmasına yardımcı  olabiliriz ve umuyorum bu mesaj insanları etkilemiştir" diye konuştu. Zelmerlow, yarışmada favori şarkısının hangisi olduğu sorusuna,  "Avusturalya kesinlikle benim favorimdi. O, İsveç'te çok büyük bir hit olacaktır"  ifadelerini kullandı. 
 
ELNUR 12. OLDU
 
Yarışmada Azerbaycan temsilcisi Elnur Hüseynov, "Hour of the Wolf"  (Kurdun Saati) şarkısıyla 49 puan toplayarak 12'nci sırada yer aldı. Azerbaycan'ın Rusya'ya 12 puan vermesi büyük alkış toplarken,  Almanya'nın Rusya'ya 12 puan vermesi büyük bir sürpriz olarak değerlendirildi. Yarışmada, Almanya ve Avusturya hiç puan alamadı. 
 
YARIŞMADAN NOTLAR
 
Final, 2014 Eurovizyon Şarkı Yarışması'nı kazanan isim Conchita Wurst,  Viyana Çocuk Korosu ve ORF Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirilen  "Building Bridges" isimli şarkıyla başladı. Açılışın ardından yarışmacılar sahneye "sihirli köprü"den geçerek  geldi. 
 
Slovenya temsilcisi Maraaya'nın seslendirdiği "Here for You" şarkısı  ile başlayan yarışma, İtalya temsilcisi II Volo'nun seslendirdiği "Grande Amore"  şarkısıyla sona erdi. Estonya temsilcilerinden Elina Born'un şarkının sonuna doğru ağlaması,  izleyicilerden büyük alkış topladı. Yarışmayı 700'ün üzerinde gazeteci takip ederken, 45 ülkeden 200  milyon kişinin canlı olarak izlediği bildirildi. Yarışmanın sunuculuğunu Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler ve Arabella  Kiesbauer birlikte yaptı. Ermenistan'ın ilk başta "Don't Deny" (İnkar etme) adıyla yayınlanan  şarkısı "siyasi" olduğu gerekçesiyle "Face the Shadow" (Gölge ile yüzleş) olarak  değiştirildi. Avrupa Yayıncılar Birliği Genel Direktörü Ingrid Deltenre, Eurovizyon  Şarkı Yarışması'nın "En Uzun Süreli Yıllık Televizyon Müzik Yarışması" olarak  Guinness Dünya Rekorlar Kitabı'na girdiğini açıkladı. 
 
Yarışmanın sonunda Avusturyalı çoklu vurmalı çalgı sanatçısı Martin  Grubinger, kırk farklı enstrümanı çalarak özel bir gösteri yaptı. 

 

 

Etiketler: , ,
MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler