YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demet Evgar Hafsa Sultan oluyor
Demet Evgar Hafsa Sultan oluyor
01 Mart 2013 21:04
Ünlü oyuncu Demet Evgar, 473. kez düzenlenecek olan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'nde Hafsa Sultan rolünü Manisalı canlandıracak.

Unesco Dünya Mirası listesine giren 473. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, bu sene 21-24 Mart tarihleri arasında yapılacak. Hafsa Sultan'ın Merkez Efendi'ye berat vermesinin temsili töreni ve geleneksel mesir saçım töreni 24 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek.  Bütçesi 1 milyon 300 bin TL olan festivalde, bu sene 5 ton mesir macunu saçılacak. Manisa Mesir Macunu Festivali'nin programı Saruhan Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.  Toplantıya Vali Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Onaylı ve destek veren kurum, kuruluşlar katıldı.  Burada  konuşan Vali Halil İbrahim Daşöz, festival hazırlık çalışmalarının yüzde 99'unun tamamlandığını söyledi. Bu yıl ikincisi düzenlenecek Altın Lale Beste yarışmasının Mayıs ayı içerisinde yapılacağını, ancak tarihin henüz tespit edilmediğini belirten Daşöz, festivalde bu sene ilk kez “Tarihin Dansı Biz Türkiyeyiz” dans gösterisinin yapılacağını bildirdi. Festival süresince Mustafa Ceceli, Hande Yener, Murat Dalkılıç, Sibel Can gibi sanatçılar konser vereceğini vurgulayan Vali Daşöz, Hafsa Sultan'ı rolünü Manisalı tiyatro ve sinema sanatçısı Demet Evgar ve Merkez Efendi rolünde de sanatçı Emre Karaer'in canlandıracağını söyledi. Üniversite sınavı nedeniyle kortej yürüyüşünün saatinde değişiklik yapıldığını aktaran Vali Daşöz, sessizlik yönünden gerekli tedbirler alınacağını, pazar günü saat 14.00'den önce program olmayacağını ve bu yüzden bir problem yaşanmayacağını belirtti.
 
Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise hazırlık çalışmalarının bir aydan bu yana sürdürüldüğünü ve bugün son şeklini aldığını söyledi. Festivalin geçmiş yıllardan daha coşkulu kutlanacağına inandığını kaydeden Başkan Ergün, Manisa'nın adını en iyi şekilde duyurmak için başta Cumhurbaşkanı , Başbakan, Bakanlar, Milletvekilleri, Valiler ve siyasi partilerin genel başkanlarına davetiye gönderildiğini kaydetti.
 
Festivalde önceki yıl 3, geçen yıl 4 ton mesir macunu saçtıklarını belirten  Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık da bu sene 5 ton mesir macunu saçacaklarını belirtti. Daha fazla halka ulaşmak için daha fazla noktadan saçım yapılacağını aktaran Tanık, bu sene Manisa ekonomisine daha fazla katkı sağlayacak dolu dolu bir festival gerçekleştireceklerine inandığını sözlerine ekledi.


İHA

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler