YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu sanatçılar çok kaygılı!
Türkiye’deki Gezi olayları sonrasındaki toplumda yaşanan kutuplaşmaya dikkat çeken 100 sanatçı, bugün gazetelere ’Kaygılıyız’ başlıklı ilan verdi.
Bu sanatçılar çok kaygılı!
29 Haziran 2013 / 11:24 Güncelleme: 29 Haziran 2013 / 14:53

Aralarında Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Zülfü Livaneli ve Elif Şafak gibi isimlerin yer aldığı 100 sanatçı, bugün gazetelere, Gezi olayları sonrasında yaşanan kutuplaşmaya dikkat çekmek için ’Kaygılıyız’ başlıklı ilan verdiler.

İlanda şu ifadeler yer aldı:

“Sanat, hayatımızı diri tutan, bizi acılarımızdan arındıran, soluk almamızı sağlayan nefes borumuzdur. Bu ülkenin toplumsal değerlerine, acılarına her zaman yakın durmuş, sorunlarını gözlemlemiş, bu uğurda acılar çekmiş sanatçılar olarak diyoruz ki;

Ortada yine bir öfke ve nefret kokusu var. Sanatçı ve sanatçıyı değersizleştirme, hedef gösterme, itibarsızlaştırma, suçlama, baskı altına alma girişimleri olanca hızıyla sürüp gidiyor. “Ayaklar baş oldu” sözünü sakınmadan söylenen dil, topluma nefret tohumları ekiyor. “Siz ve biz” söylemi toplumsal kutuplaşmayı keskinleştiriyor. Aşağıda imzası bulunan sanatçılar olarak, toplumda yeni mağduriyetler yaşanmaması için nefret dilinin sona ermesini, sanatçıların ve sanat eserlerinin hedef gösterilmemesini ve toplum üzerindeki baskıların kaldırılmasını istiyoruz.”

İlanda imzası bulunan sanatçılar şöyle:

"Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Ara Güler, Orhan Pamuk, Nuri Bilge Ceylan, Fazıl Say, Ferzan Özpetek, Murathan Mungan, Ayşe Kulin, Sırrı Süreyya Önder, Halit Kıvanç, Tarık Akan, Elif Şafak, Emrah Serbes, Haldun Dormen, Filiz-Fikret Otyam, Ahmet Ümit, Halit Ergenç, Rutkay Aziz, Çetin Tekindor, Okan Bayülgen, Serra Yılmaz, Volkan Konak, Ayfer Tunç, Nebil Özgentürk, Yavuz Bingöl, Sunay Akın, Haluk Bilginer, Can Dündar, Erdal Beşikçioğlu, Ataol Behramoğlu, Cahit Berkay, Levent Üzümcü, Devrim Erbil, Selçuk Yöntem, Vedat Sakman, Erol Demiröz, Mustafa Alabora, Zeynep Oral, Gürer Aykal, Latife Tekin, Halil Ergün, Ece Temelkuran, Derya Köroğlu, Müge İplikçi, Edip Akbayram, Cihan Ünal, Müjde Ar, Ferhan Şensoy, Leyla Erbil, Onur Akın, Ahmet Telli, Bejan Matur, Metin Üstündağ, Yılmaz Odabaşı, Zeki Alasya, Mehmet Aksoy, Ahmet Say, Müjdat Gezen, Demet Akbağ, Yüksel Aksu, Ferhan-Ferzan Önder, Gülsin Onay, Leman Sam, Musa Kart, Kürşat Başar, Ahmet Güneştekin, Menderes Samancılar, Sermiyan Midyat, Ercan Kesal, Bulutsuzluk Özlemi, Ömer Faruk Sorak, Musa Eroğlu, Osman Şahin, Harun Tekin, Kardeş Türküler (BGST), Kudsi Ergüner, Duman, Bedri Koraman, Nejat İşler, İdil Biret."

 

İHA

ALLAH a havale edelim
 // MALİKİ
SN.Başbakan ne demiş 'ayaklar baş oldu ' demiş. İcraata geçmemiş sadece bir tespit yapmış sizin bozuk CHP zihniyetiniz gibi milletin başını kıçını açmamış çocuklarına din öğrenimini yasaklamamış kendini terbiyesizce eleştiren vekilleri meclisteki çoğunluğu ile yuhalatmamış ....... ayaklar baş oldu demiş bence az bile demiş Bu zihniyete ayak tabiri lütuftur. G.. ler başı dese daha yakışırdı.
Hem sahi inananlar kutuplaşırken ezilirken göbeğini kaşıyan adam denirken siz nerdeydiniz ey reziller...
29 Haziran 2013 Cumartesi 17:14
garip
 // osman
dinle işi olmayan butun herkes toplanmış ne garip...
29 Haziran 2013 Cumartesi 16:19
elitler panikte
 // yılmaz türk
toplum üzerinde hiç bir baskı yok k.....zdan element uydurmayın....
29 Haziran 2013 Cumartesi 16:08
MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler