YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bodrum'a yıldız yağacak
Bodrum'a yıldız yağacak
14 Haziran 2014 08:53
Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde bu yıl 10'uncusu düzenlenecek olan D Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali dünyaca ünlü yıldızları konuk edecek.

10'uncu D Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali bu yıl 31 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında Turgutreis D Marin Marina'da düzenlenecek.

2009 yılında Avrupa Festivaller Birliği'ne (EFA) üyeliği kabul edilen ve sanat yönetmenliğini Yücel Canyaran'ın üstlendiği festivale bugüne kadar yaklaşık 300 sanatçı katıldı ve konserleri yaklaşık 140 bin kişi izledi.

Bu yıl da günbatımı ve gece konserleriyle klasik müzik tutkunlarını bir araya getirecek olan festivalin, ilk gününde dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say sahne alacak. Say'ın mitolojideki Yunus Balığı ile Hermiyas Efsanesi'nden esinlenerek bestelediği 'Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk' eserinin dünya prömiyeri bu festivalde gerçekleşecek. Fazıl Say'ın bu hüzünlü efsaneden etkilenerek bestelediği yeni eseri 'Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk', 31 Temmuz akşamında ilk kez klasik müzikseverlerle buluşacak.

Fazıl Say'a, festivalin gala konserinde Şef Naci Özgüç yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Hermiyas Efsanesi 'Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk'dan esinlenerek tiyatro yazarı Özen Yula tarafından metne dökülen eserin anlatıcılığını Selçuk Yöntem üstlenirken, Serenad Bağcan da Viyana'nın ünlü çocuk korosu 'Die Wiener Sngerknaben'den seçilen çocuk solist ile birlikte sahnede yer alacak.

Vanessa Mae kemanı ile büyüleyecek

Festivalin ikinci gecesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), Türkiye'nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) ile birlikte sahne alacak. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki orkestra, konserin ilk yarısında DÇSO solistleri ile sahne alırken, konserin ikinci yarısında Türkiye'nin '3 Tenor'u olarak anılan Aykut Çınar, Ayhan Uştuk ve Şenol Talınlı'ya eşlik edecek.

'Albümü en çok satan klasik müzik sanatçısı' unvanının yanı sıra, People Dergisi'nce 'Dünyanın en güzel 50 insanı' arasında gösterilen Vanessa Mae, festivalin üçüncü gecesinde müzikseverlerle buluşacak. 6 yaşında kemanla tanışan, 10 yaşındayken Londra Filarmoni Orkestrası'nda çalmaya başlayan ve 12 yaşında ilk albümü Violin'i yapan Mae, 2 Ağustos Cumartesi akşamı, bu yıl kuruluşunun 15'inci yılını kutlayan, Şef Oğuzhan Balcı yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'yla sahne alacak.

Arjantinli ünlü tenor ve Mısırlı Soprano

Festivalin kapanış konserinde ise dünyaca ünlü Arjantinli tenor Jose Cura ve soprano Fatma Said, şef Sergey Tararin yönetimindeki Moskova Senfoni Orkestrası eşliğinde sahne alacak. Dünyada, bir marinada gerçekleştirilen tek klasik müzik festivali olma özelliğine sahip olan festivalde, bu yıl da günbatımı resitalleri ve gece konserleri olmak üzere toplamda 7 konser yer alacak. Klasik müzikseverlerin yakından takip ettiği günbatımı resitalleri festivalin ikinci, üçüncü ve son günlerinde saat 19.00'da marina içindeki anfi-tiyatroda ücretsiz olarak izlenebilecek.

1 Ağustos Cuma akşamı flüt sanatçısı Bülent Evcil ve arp sanatçısı Çağatay Akyol ilk günbatımı resitalinde sahne alacak. 2 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşecek 2'inci günbatımı resitalinde Chopin ve George Sand'in eserlerini Meltem Cumbul'un sesi ve piyanoda Şevki Karayel'in yorumuyla müzikseverlerle buluşturacak olan 'George Sand and Chopin Prelüdler' projesi yer alacak.

3 Ağustos Pazar günü 'Leyla Gencer Anısına' gerçekleşecek son günbatımı resitalinde soprano Eylem Demirhan Duru, ünlü piyanist Demet Eytemiz'le sahne alacak. Festival biletlerinin satışından sağlanacak gelirin tamamı bu yıl da Tohum Otizm Vakfı ile Bodrum Sağlık Vakfı'na bağışlanacak. Festival biletleri 30 Haziran'dan itibaren D-Marin Turgutreis bilet satış ofisinden ve Biletix'ten temin edilebilecek. Bilet fiyatlarının 30 ila 50 TL arasında değiştiği festivalde, kombine fiyatı ise 125 TL olarak belirlendi.

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler