YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Araplardan Leman Sam'a suç duyurusu
Araplardan Leman Sam'a suç duyurusu
14 Temmuz 2014 14:02
Mardin'de yaşayan Arap kökenli vatandaşlar, Araplara karşı ırkçı tutum ve söylemleriyle gündeme gelen Leman Sam hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Anadolu Arap Birliği tarafından yapılan açıklamada insan hakları savunucusu olduğunu iddia eden Sam'ın 'Arapları görmek istemiyorum' sözünün ırkçı zihniyetinin kanıtı olduğu belirtildi. 
Mardin'in Midyat ilçesinde bulunan Anadolu Arap Birliği, Mıhallemi Derneği , Anadolu Arap Hareketi Derneği ve Şemikan Halkları Birliği, Leman Sam'ın 'Arapları görmek istemiyorum' sözü üzerine bir basın açıklaması yaparak Leman Sam hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Anadolu'da yaşayan Arapları temsil eden derneklerin yaptığı ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı: 'Leman Sam'ın Araplarla ilgili ısrarla yaptığı ötekileştirici , hakaret edici ve hedef gösterici sözlü beyanatları ile ilgili halkımıza ve kamuoyuna önemle duyrulur.'

'Leman Sam ırkçılık zehrini kusuyor'

'Çevre ,insan hakları savunuculuğu ve hayvan sever maskeleri ile Türkiye Kamuoyunu sempatisini kazanıp kandırmaya çalışan Leman Sam Araplara karşı ırkçılık zehrini kusmaya devam ediyor. Leman Sam Arapları hedef göstererek ayırımcılık yapıyor ve nefret suçu işliyor. Ayrıca gündemde kalabilmek için Arapları kendine maşa olarak kullanmaya çalışması ile çok gülünç bir duruma düştüğünü hatırlatmak isteriz.' denildi.

Türkiye'deki Araplardan suç duyurusu talebi

'Leman Sam ünlü olmanın verdiği yanıltıcı güvenle Ramazan ayında bile Araplara çirkince saldırıyor. Türkiye'de yaşayan Alevi, Sünni, Nusayri, Hristiyan, Müslüman ve farklı inançtaki tüm Arapları bu tür ,ötekileştirici nefret söylemlerini kınamaya davet ediyor ve bulundukları yerlerde Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunmaya davet ediyoruz. '

Özür dilemeli

Açıklamada, "Leman Sam'ın medya yolu ile sarfettiği etik olmayan sözlerden dolayı tüm Araplardan ve insanlıktan özür dilemesinin bir borç olduğunu buradan hatırlatıyoruz' ifadesi de kullanıldı.

Leman Sam'ı protesto etmek için toplanan kalabalığın ellerinde taşıdıkları Arapça ve Mıhallemice dövizlerde 'Araplar güzel insanlardır ' 'Bütün insanlar güzel ve özeldir' 'Yaşasın halkların kardeşliği' 'Hepimiz Ademin Çocuklarıyız' 'Arap doğduk Arap Öleceğiz' 'Arapsız bir Türkiye düşünülemez' 'Yaşasın Araplar' gibi yazılar yer aldı. 

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler