YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 yavru puma dünyaya geldi
AOÇ hayvanat bahçesinde 3 yavru puma dünyaya geldi
3 yavru puma dünyaya geldi
02 Kasım 2010 / 17:17 Güncelleme: 02 Kasım 2010 / 18:29

Ankara Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) 54 gün önce doğan 3 puma yoğun ilgi görüyor.
       

Yavru pumalar hakkında bilgi veren AOÇ Genel Müdürü Ömer Bülent Arslan, 3 yavru pumanın 10 Eylül tarihinde doğduğunu belirterek, gerekli sağlık işlemlerinin bitirilmesinin ardından, yavru pumaların yaşam ortamlarına alındıklarını kaydetti. 2003 yılından bugüne kadar 17 yavru alındığını belirten Arslan, bunların 6'sının Antalya, Samsun ve Karatay hayvanat bahçelerine eşit şekilde dağıtıldığını söyledi. 
       

AOÇ Hayvanat Bahçesi'nde şu an toplam 5 adet erkek, 7 adet dişi olmak üzere 12 puma olduğunu belirten Arslan, pumaların ağırlıklı olarak tavuk eti ile beslendiğini, ayrıca sığır ve koyun eti de verildiğini belirtti. Yavru pumaların, günde yaklaşık 5 kilogram etle beslendiğini belirten Arslan, pumaların doğal ortamlarında 15 yıla kadar ömürleri olduğunu, hayvanat bahçesinde bu sürenin 20 yıla kadar uzadığını söyledi.
       

Kedigiller ailesinin en yırtıcı hayvanlarından olan pumaların hızları 120 kilometreye kadar çıkabiliyor. Erkek pumaların ağırlığı 100, dişilerin ağırlığı 50 kiloya kadar varabiliyor. Her türlü büyüklükteki memeli hayvanı avlayan pumalar, yalnız dolaşmayı seven bir hayvan olarak biliniyor. Gebelik sürelerinin 3 ay sürdüğü pumalar bir batında 1-6 arasında yavru puma dünyaya getiriyor. 230 ile 450 gram arasında doğan yavru pumaların boyları ise 20-30 santimetre arasında değişiyor. Yavru pumalar, 7 hafta sonra katı besinler almaya başlıyor.

CHA
 

MAGAZİN Kategorisindeki Diğer Haberler