YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeşilçam'da bir ilk
Kemal Sunal'ın ''Düttürü Dünya'' ve ''Yoksul'' filmlerinin telif bedelinin sanatçının ailesine verilmediği gerekçesiyle verilen tazminat cezası Yargıtayca onandı.
Yeşilçam'da bir ilk
15 Ağustos 2012 / 18:17 Güncelleme: 15 Ağustos 2012 / 18:34

Merhum sanatçı Kemal Sunal'ın oynadığı ''Düttürü Dünya'' ve ''Yoksul'' filmlerinin televizyona satışından elde edilen telif bedellerinden sanatçının ailesine vermediği gerekçesiyle yapımcı Şerafettin Gür hakkındaki 2 bin liralık maddi tazminat cezası Yargıtayca onandı.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, Şerafettin Gür'ün, Sunal ailesine 2 bin lira maddi, 10 bin lira da manevi tazminat ödemesine hükmeden İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nin kararına itirazını değerlendirdi.

Buna göre, yerel mahkemenin ''telife tecavüz edildiği'' gerekçesiyle verdiği 2 bin liralık maddi tazminat kararını onayan Yargıtay, 10 bin liralık manevi tazminat kararıyla ilgili ise manevi hakların ihlal edildiği hususunun kanıtlanamadığından bu yöndeki hükmün bozulmasına karar verdi.

Sunal ailesi, Yargıtay'ın bu kararıyla bundan sonra sanatçının televizyon kanallarında yayınlanan her filmi için telif isteyebilecek. Ayrıca bu karar, diğer sinema filmleri için de emsal teşkil edebilecek. AA

 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler