YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni nesil Necip Fazıl'ı kitaplarından öğrenecek
Yeni nesil Necip Fazıl'ı kitaplarından öğrenecek
02 Mart 2013 11:25
Vefatının 30. Yılında Necip Fazıl'ı Anma Etkinlikleri kapsamında, Kısakürek'in 6 farklı eserinden 60 bin adet kitap, Konya'da öğrencilere dağıtılacak.

 

Etkinlikler kapsamında, büyük şair, piyes yazarı ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek'in yaşamı, sanatı ve davasının hafızalarda yeniden canlanması adına faaliyetler düzenlenecek.
 
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Konya'daki üniversiteler, meslek odaları ve borsaların işbirliğiyle 20-26 Mayıs tarihleri arasında, Vefatının 30. Yılında Necip Fazıl'ı Anma Etkinlikleri adı altında programlar düzenleneceğini söyledi.
 
Etkinlikler süresi boyunca, Necip Fazıl'ın ''Bir Adam Yaratmak'', ''Reis Bey'', ''Mümin ile Kafir'' gibi eserlerinden uyarlanan sinema filmlerinin ücretsiz gösteriminin yapılacağını ifade eden Akyürek, şunları kaydetti:
 
''Etkinlikler kapsamında Necip Fazıl Kısakürek'in 6 farklı eserinden toplam 60 bin adet baskısı yapılarak Konya'daki öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılacak. Bu faaliyetle amacımız, Konya'daki tüm öğrencilere ve Konya gençliğine, değerler eğitimi kapsamında Necip Fazıl Üstadımızı hatırlatmak ve aynı zamanda tanıtmaktır. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda, hafta boyunca, şiir dinletileri, tiyatrolar ve konser etkinlikleri düzenlenecek, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından bestelenmiş Necip Fazıl eserleri seslendirilecek. Ayrıca, Mevlana Meydanı'nda yaklaşık 5 bin kişinin katılımının hedeflendiği 'Necip Fazıl'ı Okuyoruz' isimli bir toplu okuma programı gerçekleşecek.''
 
 
''500 bin öğrenciye 500 bin kitap''
 
 
Akyürek, Necip Fazıl'ın vefatının yıl dönümünde Konya'nın çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapacağını belirterek, bunlardan en önemlisinin, 20-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek ''Uluslararası Necip Fazıl Sempozyumu'' olacağını dile getirdi.
 
Etkinlikler çerçevesinde düzenlenecek yarışmalara ülke genelinden katılımın sağlanması için Türkiye'deki tüm okullara ulaşılmasının hedeflendiğini aktaran Akyürek, ''Bu amaçla tespit edilen yaklaşık 5 bin farklı kuruma, 71 bin görsel ulaştırılacak. Belediyemiz tarafından '500 bin öğrenciye 500 bin kitap' faaliyeti kapsamında Konya'daki ilk, orta, lise ve üniversite öğrencilerine Necip Fazıl'ın biyografik kitapları hazırlanarak Üstad en iyi şekilde anılacak'' diye konuştu.
 
 
AA
 
Etiketler:
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler