YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Hasankeyf'te tarihe ışık tutacak müze hazır
Yeni Hasankeyf'te tarihe ışık tutacak müze hazır
27 Aralık 2015 12:13
Ilısu Barajı'nın suları altında kalacak Hasankeyf ilçe merkezi için hazırlanan yeni yerleşkede, Kültür Parkı çalışmaları kapsamında müze binası ve amfi tiyatronun inşası tamamlandı.

Hasankeyf'in mevcut yerine göre kuzeyde yer alan Batı Raman Dağları'nın eteklerindeki yeni yerleşke için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından hazırlanan projeler birer birer hayata geçiriliyor.
    
Çalışmalar kapsamında Kültür Parkı olarak ayrılan bölgede 2 bin 500 metrekare kapalı, 5 bin metrekare açık alana sahip 3 katlı Hasankeyf Müzesi ile 500 kişi kapasiteli amfi tiyatro inşa edildi. Müzede, Hasankeyf'in geçmişine ışık tutan eserlere yer verilecek.
    
Yaya köprüsü inşaatında ise son aşamaya gelindi. Bu köprünün batısında sırasıyla İmam Abdullah Zaviyesi, Tarihi Hamam ve Zeynel Bey Türbesi, doğusunda da El Rızık, Koç, Sultan Süleyman, Kızlar camileri minareleri ile mevcut Kale Kapısı bulunacak.
    
Hasankeyf Kaymakamı Bülent Baygüven, yeni Hasankeyf'in, bütün eksiklikleri tamamlanmış, kültürel tarihi dokusundan kopmamış, Halfeti gibi göl kenarında yer alan, kalesi turizme açılmış, turizm merkezi haline gelmiş, bütün ihtiyaçlara cevap verebilen modern bir ilçe olmasını hedeflediklerini söyledi.
    
Yerleşkedeki Hükümet Konağı ve İlçe Emniyet Amirliği binalarının halihazırda kullanıldığını hatırlatan Baygüven, şunları kaydetti:
    
"Birtakım kamu lojmanlarının yapımı devam ediyor. Ortaokulda eğitim var. Lisemiz yeni taşındı. Yapımı bitmek üzere olan spor salonumuz, bir lise ile ilkokul var. Hastanemiz çok yakın zamanda bitecek. Kültür Parkı, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü binaları hazırlanıyor. Vatandaşların da buraya gelmesiyle inşallah konutlar da yapılacak ve burası tam anlamıyla güzel bir ilçe haline gelecek."
    
"Yeni bir Haliç kuruluyor"
    
Hasankeyf sakinlerinden Ahmet Akdeniz de yeni ilçe merkezinde büyük bir müze kurulmasından memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

İlçedeki arkeolojik kazılarda gün ışığına çıkarılan ve çevredeki başka müzelerde bulunan tarihi eserlerin bu binada sergilenmesini isteyen Akdeniz, "Nasıl ki İstanbul'da Boğaz ve Haliç varsa, Ilısu barajı ile Güneydoğu'da bir boğaz, yeni Hasankeyf'te yeni bir Haliç kuruluyor. Bölgemize ve Hasankeyfimize yapılan bu büyük yatırıma büyük destek veriyoruz. Yeni Hasankeyf sadece bölgenin değil, Türkiye'nin cazibe merkezi olacak" diye konuştu.


AA

 // Ilısu baraj projesindeki hırsızlıklar
HDP’nin ve Sırrı Süreyya’nın referans olduğu bazı arkeologlar ve sanat tarihçileri bu ilişkiyi kendileri için nasıl ranta dönüştürüyor? Haaa bu projeden Paralel ve PKK ne kazanıyor ne veriyor o ayrı bir konu. Hırsızlık yapan yüzkarası arkeologların, sanat tarihçilerinin ve müzecilerin ipliğini basın pazara çıkarmalı....
17 Nisan 2016 13:48
 // Ilısu baraj projesindeki hırsızlıklar
Alan memnun veren memnun. Birilerinin sigortası işleyip özgeçmişine koyacak bir projesi birilerinin de cebine kocaman paralar giriyor. Tabi bunları bilen Bakanlık çalışanları da var. Ben devletin yerinde olsam Ilısu Baraj Bölgesi arkeolojik çalışmalarında görevli olan tüm müze müdürlerinin, uzmanlarının, proje koordinatörü ve başkanı olanları ve hatta ekip üyelerinin mal ve statü varlığı ile parti bağlantılarını araştırırdım. HDP’nin ve Sırrı Süreyya’nın referans olduğu bazı arkeologlar ve sanat...
17 Nisan 2016 13:48
 // Ilısu baraj projesindeki hırsızlıklar
Yıllardır Ilısu Barajı arkeolojik kazı ve yüzey araştırması için ayrılan bütçe ve fonların bazı arkeolog, sanat tarihçileri ve müzeciler tarafından çalındığı iddialarının üzerine ciddi olarak giden bir basın neden yok? Bu proje üzerinden bazı sözde akademisyen ve müzeciler çok zengin oldu. Ekiplerde varmış gibi gösterilen öğrenci ve uzmanlar, bunların çalışmadan devletten aldıkları maaşların bir kısmını müze müdürlerine antlaşmaları gereği aktarmaları… Alan memnun veren memnun. Birilerinin...
17 Nisan 2016 13:47
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler