YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yazar Sadık Yalsızuçanlar'ın yeni kitabı: "İlk Aşk"
Öykü ve romanlarıyla sevilen, ilgiyle izlenen yazar Sadık Yalsızuçanlar,bu kez, okurunu herkesin deneyimlediği hicranlı bir konuya çağırıyor : İlk aşka.
Yazar Sadık Yalsızuçanlar'ın yeni kitabı: "İlk Aşk"
16 Şubat 2015 / 16:20 Güncelleme: 16 Şubat 2015 / 17:38

Kanalahaber.com yazarlarından Sadık Yalsızuçanlar'ın kitabı İlk Aşk’ta, birbirinden güzel 29 öykü yer alıyor.

Yazarın çocukluk ve ilk gençlik günlerini konu edinen öykülerde, Malatya’da 1960’lı yılların ikinci yarısında sinema işletmeciliği yapan babası, bir kabadayı olan dayısı Neco, annesi, dedesi Kamil Sadık Baba, babaannesi, sinemada makinist olarak çalışan Yusuf, komşuları Gavur Hakkı, Malatya’nın o dönemdeki sokakları, komşuluk ilişkileri, mutfak kültürü, delileri, Niyazî Mısrî gibi bilgeleri kitaba konu ediliyor.

Yalsızuçanlar’ın yalın ama son derece etkileyici anlatımı sizi alıp bambaşka bir iklime taşıyor. İlk Aşk, Profil Yayıncılık tarafından okura sunuldu.

İşte kitabın ilgi çeken hikayesinden bir kesit:

Gerçek âşık bu meydanda/Gayrullah'tan üryan gerek… Adafı’da oturan bir destancıdan söz ederdi annem. Dilinde bu dizeler. Dün gece İrfan Sofraları’nı açınca karşıma çıktı. Birden yıllar öncesine, çocukluğuma gittim ve ilk günahımı hatırladım. O’ndan gayrı ne varsa arınmalısın, gerçek âşık isen gönlü O’ndan başkasından temizlemeli, soyunmalısın… Üryan kaymalısın… Dün gece bir düşten senin telefonuna uyandım. Gidip elimi yüzümü yıkadım. Kahve yaptım, sigara yaktım, pencereyi açtım. Bas bas bağıran berbat bir müzik. ‘Tren gelir büktürür/düdüğünü öttürür/şu Etlik’in kızları/bir sakıza öptürür…’ Elektro bağlama… Bu Ankara kırık havalarını böylesi tuhaf sözlerle ne hale getirdiler. Kına gecesi olmalı. Yaz gelince haftanın iki günü, geç vakte değin, bu berbat müzik bangır bangır bağırır.

‘Bu iş fazla uzadı ama, lütfen dön artık…’

‘Bilmiyorum Mehmet, ben artık yürümeyeceğini düşünüyorum…’

‘Ne demek istiyorsun?’

‘Yeterince açık değil mi?’

‘Ne düşünüyorsun, n’olacak peki?’

‘Bilmiyorum…’

‘Hadi ama, birbirimizi yeterince üzdük…’

‘Ben de bunu diyorum, dün Selim’le konuştuk.’

‘Selim?’

‘Avukat Selim yok mu canım?’

‘Ya bana sormadan neden yapıyorsun bunu?’

‘Sorun da bu ya Mehmet, hep sana sordum, her şeyi sana sordum…’

‘Sen kararını vermişsin…’

‘Tam değil, ama artık o eve dönmek istemiyorum…

...

ilk-ask-kapak.jpg

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler