YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yazar Harper Lee hayatını kaybetti
Yazar Harper Lee hayatını kaybetti
20 Şubat 2016 16:15
'Bülbülü Öldürmek' adlı romanın yazarı Harper Lee, 89 yaşında hayatını kaybetti. 1960 yılında ünlü Bülbülü Öldürmek romanını yazmış ve Pulitzer Ödülü kazanmıştı.

'Bülbülü Öldürmek' adlı romanın yazarı Harper Lee, 89 yaşında hayatını kaybetti. 1960 yılında ünlü Bülbülü Öldürmek romanını yazmıştı. Bir yıl sonra bu yine bu romanı 'Bülbülü Öldürmek' adlı romanıyla Pulitzer Ödülü kazanmıştı. 'Bülbülü Öldürmek' adlı romanın yazarı Harper Lee, 89 yaşında hayatını kaybetti. 

HARPER LEE KİMDİR?

Alabama doğumlu olan yazar Harper Lee, Huntington Koleji ve Alabama Üniversiteleri'nde okudu. Bir süre Alabama'nın Oxford kentinde eğitim gördükten sonra, Eastern Air Lines'ta işe girdi.

Birkaç kısa hikâye yazan Lee, 1960 yılında ünlü Bülbülü Öldürmek romanını yazdı. Yazarın tek romanı olan bu eser çok başarılı bulundu, büyük başarı kazandı ve filme çekildi. 

Ancak Harper Lee bir daha roman yazmadı. Fakat 3 Şubat 2015 tarihinde yaptığı açıklamayla, Go Set a Watchman adlı yeni romanının 14 Temmuz 2015 tarihinde yayımlanacağını duyurdu.

[1] Bülbülü Öldürmek kitabının devamı niteliğindeki roman, ilk romanın 20 yıl sonrasında yine Alabama eyaletinde geçmekteydi ve ilk eserdeki küçük çocuğu büyüdükten sonra, siyahların verdiği mücadeleye verdiği destek etrafında gelişen bir örgüye sahipti.

"Bülbülü Öldürmek" ilk yayımlandığında satış rekorları kırdı ve yazarını kısa sürede üne kavuşturdu. 1961 Pulitzer Edebiyat Ödülü kazandı, bir yıl sonra Gregory Peck'in başrolünü oynadığı bir filmde beyazperdeye aktarıldığında da Oscar aldı. Bu romanın böylesine büyük başarı sağlamasının nedeni, olayların çocuk ruhuna ve hayal gücüne uygun bir şekilde değerlendirilmesiydi.

Truman Capote'nin çocukluk arkadaşı olan Harper Lee, Capote (2005) filminde bu rolüyle Oscar adayı olan Catherine Keener, Infamous'ta ise Oscar ödüllü Sandra Bullock tarafından canlandırıldı. (2006)


İHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler