YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaşar Nuri Öztürk kimdir, ne iş yapar?
Yaşar Nuri Öztürk kimdir, ne iş yapar?
22 Haziran 2016 18:23
Uzun süredir kanser tedavisi gören Yaşar Nuri Öztürk vefat etti. Yaşar Nuri Öztürk kimdir? Yaşar Nuri Öztürk ne iş yapar?

Uzun süredir kanser tedavisi gören Yaşar Nuri Öztürk'ün vefat ettiği iddiaları sosyal medyanın en çok tartışma yaratan konularından biri oldu.

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK ÖLDÜ MÜ?

Mide kanseri teşhisiyle 12 Kasım 2011'de ameliyat olan Yaşar Nuri Öztürk, bugün hayatını kaybettiği iddia edildi.Haberi, HYP Genel Başkanı Ragıp Önder Günay Facebook sayfasından duyurdu.

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK KİMDİR?

İlahiyatçı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, 22 Haziran 1945'te Trabzon'un Sürmene İlçesi'nde doğmuştu. Çocuk yaştayken yani 9 yaşında hafız olan Yaşar Nuri Öztürk, Kur'an-ı Kerim okumayı babasının verdiği eğitim ile öğrendi. 10 yıl süren klasik medrese eğitiminin ardından Hukuk ve İlahiyat eğitimlerini tamamlayarak, 12 yıl boyunca imam ve vaiz olarak görev yaptı.

1980 yılında 'İslam Felsefesi' konulu doktora tezini tamamlayan Öztürk, 1986 yılında Doçent olurken, 1978 ve 1982 yıllarında ''Türkiye Milli Kültür Vakfı'' ödülüne layık görülmüştür. Yaşar Nuri Öztürk'ün Türkçe, Farsça, Arapça, Fransız ve İngilizce dillerinde çalışmaları vardır.

1993 yılında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne kurucu dekan olarak atanan Öztürk, 2002 Genel Seçimlerinde CHP İstanbul milletvekili seçildi. CHP'den istifa ederek kendi partisi olaran Halkın Yükselişi Partisi'ni (HYP) kurdu.

4 yıl boyunca HYP Genel Başkanlığı yaptı. Öztürk, genel başkanlıktan 2009 Ekim ayında istifa ederek siyasi hayatına son verdi.

Yaşar Nuri Öztürk, 14 Şubat 2013 tarihinde TRT sanatçısı Nazlı Kanaat ile nişanlanmıştır.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler