YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaşar Kemal son yolculuğuna uğurlandı
Yaşar Kemal için Teşvikiye Camisi’nde öğle namazı sonrası cenaze namazı kılındı. Namaza siyasilerden büyük katılım oldu.
Yaşar Kemal son yolculuğuna uğurlandı
02 Mart 2015 / 14:06 Güncelleme: 02 Mart 2015 / 14:26

Usta yazar Yaşar Kemal’in cenaze namazı Teşvikiye Camii'nde kılındı. Cenaze namazını, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, bakanlar, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, HDP Eş Başkanı Demirtaş, sanatçılar, edebiyatçılar, gazeteciler ve çok sayıda vatandaş kıldı. Yaşar Kemal'in cenazesi defnedilmek üzere Zincirlikuyu Mezarlığı'na götürülecek.

foto-133.jpg

2-338.jpg

TSK çelenk yolladı

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 92 yaşında hayatını kaybeden Yaşar Kemal’in cenazesi, eşi Ayşe Semiha Baban ve yakınları tarafından hastane morgundan alındı. Cenaze daha sonra Teşvikiye Camii’ne getirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de camiye çelenk gönderdiği görüldü.

Cami girişinde taziyeleri kabul eden Ayşe Semiha Baban, “Hepimizin başı sağ olsun. Hepimizin kaybı” dedi.

3-189.jpg

Çok sayıda siyasi katılacak

Önceki gün 92 yaşında Çapa’daki İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde vefat eden ünlü yazar, bugün Teşvikiye Camisi’nde öğlen kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Cenaze töreninden sonra, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda, yakınları ve sevenlerinin gözünden Yaşar Kemal’in anılacağı bir tören düzenlenecek. 15.30’da başlayacak törende, açılış konuşmasının ardından saygı duruşunda bulunulacak. Yaşar Kemal belgeselinin gösteriminden sonra yazarın eserlerinden okumalar yapılacak. Kemal’in cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik başta olmak üzere çok sayıda siyasinin de katılması bekleniyor.  

 4-105.jpg

Köyünden toprak getirecekler

Yaşar Kemal’in, 1923 yılında dünyaya geldiği zaman Adana’nın, şimdi Osmaniye’nin ilçesi olan Kadirli’nin Gökçedam köyünün sakinleri de hemşerilerini kaybetmenin acısını yaşıyor. Yaşar Kemal için Gökçedam Köyü Camisi’nde sela verildi. Bugün Teşvikiye Camisi’nde cenaze namazı kılınırken, hemşerileri de aynı anda onun için saf tutup gıyabi cenaze namazı kılacak. Yaşar Kemal Çukurova Kültür Derneği Başkanı Mehmet Özer, Yaşar Kemal’in köylerinde defnedilmesini istediklerini, ancak vasiyetinin olduğunu öğrendiklerini belirterek, şunları söyledi: “Yaşar Kemal bu topraklara gelemedi. Biz de kendisinin doğup büyüdüğü bahçeden aldığımız toprakla yola çıkıyoruz. Bu toprağı mezarına serpeceğiz. Bu topraklarla beraber Yaşar Kemal’in mezarında çayır çimen yeşerecek, kendisi yeşerecek, ruhu şad olacak.”

1-731.jpg

Allah Rahmet eylesin...
 // Ömer
Çınarın gölgesindeki kutsal ittifaka bir bakınız.Bir ülke düşünün ki;Cenazeler bile şova dönüştürülüyor ve bu ülke Müslüman bir ülke.bu tür bir şov ve ahlaksızlığı fransa'da bir ahlaksız barbar da yapmıştı....
02 Mart 2015 Pazartesi 17:06
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler