YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalova'da "99 Gün 99 Gece Sema" sona erdi
Yalova'da "99 Gün 99 Gece Sema" sona erdi
24 Ağustos 2014 04:05
Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubunun (TÜMATA), Termal ilçesinde düzenlediği "99 Gün 99 Gece Sema" adlı etkinlik tamamlandı.

Grubun kurucusu Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç, Rasim Mutlu Kültür Merkezi'ndeki son sema öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliklerine 99 gün içinde dünyanın dört bir yanından yaklaşık 500 kişinin katıldığını söyledi.

Daha önce 3, 5, 7, 40 ve 66 günlük sema etkinlikleri gerçekleştirdiklerini belirten Güvenç, şöyle konuştu:

"66 gün sema biterken arkadaşlar bitmesini istemediklerini söylediler. Onun üzerine 'Daha yüksek bir sayı bulabilir miyiz?' diye düşündük. 99 gün 99 gece sema yapmaya karar verdik. İçimizde 99 gündür bulunanlar, 60, 10, 3 gün kalanlar var. Herkes gücüne ve zamanına göre bu imkanı ayarladı. Şu anda 200'den fazla insan var ve burada insanlar sema anlayışında birleşiyor. Hazreti Mevlana'nın 'Gel' çağrısına uyuyorlar. Bunun içinde Hristiyanı, Yahudisi, Budisti var. Bilebildiğim kadarıyla Yeni Zelanda, Avustralya'dan Kanada'ya kadar dünyanın her yerinden insanlar geldi. Bugüne kadar 80 ülkeden insanların buraya geldiğini görüyoruz. Yüzlerce insan bu sirkülasyona katıldı. Fevkalade mutluyuz. 99 gün uzun olduğu için daha öncekiler gibi randıman olur mu diye endişelerimiz vardı ancak bu endişelerin yersiz olduğunu gördük. Çok güzel bir başarı oldu. 99 gün 99 gece semazenler değişti ama sema durmadı."

Güvenç, dünyadaki değişik kültürden insanların burada bir araya geldiğini anlattı.

Uluslararası kültür alışverişi de olduğunu vurgulayan Güvenç, "3, 5, 7, 40 gün semayı yaptık. Bunun üzerine de 66 ve 99 gün sema yaptık. Önümüzdeki yıl 16 gün sema yapacağız" ifadesini kullandı.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler