YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uygulanan tedavi sayesinde kurtuldu
Uygulanan tedavi sayesinde kurtuldu
Uygulanan tedavi sayesinde kurtuldu
04 Temmuz 2008 / 12:15 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hatay'ın Samandağ ilçesi sahilinde, başına kesici aletle vurularak yaralanmış halde bulunan caretta caretta, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesinde uygulanan tedavi sayesinde kurtarıldı.
        


Deniz Kaplumbağalarını Koruma ve Araştırma Topluluğu Akademik Danışmanı ve Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Enes Altuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki hafta önce getirilen, çekilen röntgende kafasındaki kırıklar nedeniyle beyin travması geçirdiği tespit edilen ve ''Şanslı'' ismini verdikleri
kaplumbağanın iyileşmesinin bir ''mucize'' olduğunu söyledi.
        


Yaklaşık 70 santimetre uzunluğunda ve 40 kilogram ağırlığındaki caretta carettaya öncelikle serum ve ilaç tedavisi uyguladıklarını ifade eden Altuğ, şöyle devam etti:
        


''Uyguladığımız ilaç tedavisine olumlu yanıt veren kaplumbağanın daha sonra kafatasındaki kırıkları tedavi ettik. Bunun için hayvanlarda çok az kullanılan cranioplasti yöntemini uyguladık. Bu yöntemde kafatasında bulunan kemiklere bir anlamda yama yaptık. Cranioplasti sayesinde kaplumbağanın kırıkları beklediğimizden daha kısa sürede düzeldi.''
        


Kaplumbağanın yaralarının iyileştiğini, kendi yaşam alanına bırakılacak düzeye geldiğini vurgulayan Altuğ, ''İki haftadan bu yana başında nöbet tuttuğumuz kaplumbağayı birkaç gün içerisinde denize bırakacağız. Şanslı, eskisinden daha sağlıklı duruma geldi'' diye konuştu.
        


Altuğ, yumurtlama döneminde olan caretta caretta türü deniz kaplumbağaları konusunda balıkçıların yanı sıra vatandaşların da çok duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler