YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uluslararası Hoca Ahmed Yesevi Sempozyumu başladı
Uluslararası Hoca Ahmed Yesevi Sempozyumu başladı
28 Nisan 2016 16:13
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Ahmed Yesevi bize, hükümlerin ötesinde hikmeti öğreten hekimdir aslında" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "Hayatımızda o kadar çok hüküm var ama o kadar az hikmet var ki...Halbuki işin hikmetini kavramadan hükümler sadece kuru birer formal emirden ibaret. 

Ahmed Yesevi bize, hükümlerin ötesinde hikmeti öğreten hekimdir aslında" ifadelerini kullandı. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi yılı kapsamında düzenlenen "Uluslararası Hoca Ahmed Yesevi Sempozyumu" Ankara Rixos Otel'de başladı.

Törene, Onur Kurulu'nda da yer alan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, TİKA Başkanı Serdar Çam, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın yanı sıra eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali ve Ahmed Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız da katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, sempozyuma olan geniş katılımın "Yesevi ocağının bereketinin hala devam etttiğini teyit eden en önemli gösterge" olduğunu söyledi. 

Ahmed Yesevi'nin "hikmetin dilini konuşması ve hikmeti temsil etmesi" nedeniyle bugün insanlara hala yol göstermeye devam ettiğini vurgulayan Kalın, "Hayatımızda o kadar çok hüküm var ama o kadar az hikmet var ki... 

Halbuki işin hikmetini kavramadan hükümler sadece kuru birer formal emirden ibaret. Ahmed Yesevi bize, hükümlerin ötesinde hikmeti öğreten hekimdir aslında" dedi.

Hazreti Muhammed'in "Din samimiyettir" hadisine atıfta bulunan Kalın, "O samimiyeti de ancak yaptığınız işin manasını, hikmetini kavramak suretiyle idrak edebilirsiniz. 

Bu anlamda biz temeli vahiyle atılmış daha sonra ilim, irfan, hikmet, sevgi ve muhabbetle yoğrulmuş bir medeniyetin mensupları olarak bugün Ahmed Yesevi'nin açtığı yoldan ilerleyen insanlarız" şeklinde konuştu.

"Katliamlar, medeniyetimize ait bu kişilerin anlaşılmamasından"

TİKA Başkanı Serdar Çam ise böyle bir çalışmanın parçası olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek,

"Bundan sonraki nesillere böyle büyük bir zatın iyi anlatılması ve onun koymuş olduğu prensiplerin Türkiye başta olmak üzere bütün islam coğrafyasında ve bütün dünyada yaygınlaşması konusunda katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi.

"Bugün yaşanan pek çok zulüm ve katliam varsa bu medeniyetimize ait olan kişilerin anlaşılmamasından kaynaklanmakta" diyen Çam, Kazakistan'da ve Türkiye'de yapılan çalışmalarla iki dost ve kardeş olan milletin yakınlaşması ve beraber daha güzel çalışmalar yapmasına katkı sağlayacağını söyledi. 

AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler de terör olayları nedeniyle İslam dünyasının içine düştüğü durumun "içler acısı" olduğunu ifade ederek, "Hepimiz bu sıkıntıyı, bu terör belasını, bu kan deryasını maalesef üzüntüyle yaşıyoruz. Bir çözüm bulmak için herkes kafa yoruyor" dedi.


AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler