YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
U2 İstanbul'u salladı!
Dünyaca ünlü rock grubu U2, İstanbul'da hayranlarına unutamayacakları bir gece yaşattı. Grubun solisti Bono konserde ABD ve İsrail'e mesaj gönderdi, bir parçasını da faili meçhul kurbanı Fehmi Tosun için söyledi.
U2 İstanbul'u salladı!
07 Eylül 2010 / 07:06 Güncelleme: 07 Eylül 2010 / 08:31

Avrupa 2010 Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Türkiye'ye gelen dünyaca ünlü rock grubu U2, dün gece İstanbul'da sevenlerini büyüledi. Hayranları, yıllardır Türkiye'ye gelmesini dört gözle bekledikleri dünyaca ünlü rock grubu U2'yu ön sıralardan izleyebilmek için sabahın erken saatlerinden itibaren konser alanının önünde sıraya girdi.

Zaman zaman girişlerde izdiham yaşandı. Konser için yurt dışından geldiğini belirten bir kadın, "Konser için Dubai'den İstanbul'a geldik. Biletlerimizi aldık, konseri arkadaşlarımızla birlikte izleyeceğiz. Bu grubun Türkiye'ye gelmesinden dolayı sevinçliyiz" dedi. Konser öncesinde saat 19.30'da alternatif rock gruplarından Snow Patrol sahne aldı. U2 Atatürk Olimpiyat Stadı'nın tıklım tıklım dolu atmosferinde sahneye adımını attığında yer yerinden oynadı. Konserde mükemmel bir prodüksiyon dikkat çekti. Konser hareketli parçalardan sonra daha toplumsal mesajlı şarkılara geçti.

ZÜLFİ LİVANELİ SAHNEYE ÇIKTI

U2'nun solisti Bono, konser sırasında ilginç mesajlar da verdi. Türkiye'ye gelmekten memnun olduğunu ifade ederek, bir parçasını 15 yıl önce gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Diyarbakırlı Fehmi Tosun için söyleceğini ifade eden Bono, "Dün İstanbul'da Boğaziçi köprüsünü geçtim. Türkiye iki medeniyeti buluşturan bir köprü. İsrail, Washington sesimizi duysun" dedi. Bono'nun, Fehmi Tosun için parça söylediği sırada, Zülfi Livaneli de sahneye çıktı. Livaneli, Bono ile birlikte "Yigidim aslanım" şarkısını seslendirdi.

 

KONSERDEN NOTLAR

 

 

U2 360 Derece Tour İstanbul konserinin biletleri, 29-31 Ekim 2009 tarihlerinde U2 Resmi Fan Club üyelerine öncelikli satışın ardından, 2 Kasım 2009 tarihinde satışa sunuldu.

 

'Red Zone' olarak adlandırılan ve sahnenin hemen önündeki özel alanda yer alan bölümün 550 TL'lik biletleri rekor sayılabilecek bir sürede, 1 saat içinde tükenirken, 750 TL olan özel loca biletlerinin de kısa sürede tükendiği açıklandı.

 

7 farklı kategoride 50 ile 375 TL arasında satışa sunulan tribün ve saha içi biletlerinin satışı da konser saatine devam etti.

 

Japonya, Amerika ve Hong Kong'dan Güney Afrika, Brezilya ve İran'a kadar 29 farklı ülkeden müzikseverlerin İstanbul konseri için bilet satın aldığı öğrenildi.

 

Türkiye'den ilk bileti ise Ağrı'dan bir U2 hayranının satın aldığı açıklandı.

 

Konserde, U2'dan önce sahneye İngiltere'nin en önemli alternatif rock gruplarından Snow Patrol çıkacak.

 

2010 yılının en büyük etkinliği olan U2 İstanbul konseri, şimdiye kadar Türkiye'de gerçekleştirilmiş en büyük ve en kalabalık stad konseri oldu. (Yeni Şafak)

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler