YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
U2, İstanbul için söyleyecek
U2, İstanbul için söyleyecek
19 Ekim 2009 08:20
Dünya çapında albüm satışları 140 milyonu aşan İrlandalı ünlü rock grubu, 6 Eylül'de İstanbul'a geliyor

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projesi kapsamında kültür-sanat, kentsel dönüşüm ve turizm alanında 2090 projenin kabul gördüğünü, bu iş için ise 238 milyon TL ayrıldığını bildirdi. Bakan Yazıcı, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada, bu kapsamda U-2'nin de seneye Türkiye'de olacağını söyledi.

İstanbul'un Macaristan'ın Pec, Almanya'nın Essen kentleriyle birlikte 2010 yılında kültür başkenti olduğunu belirten Devlet Bakanı Yazıcı, proje kapsamında bir kurul oluşturulduğunu ve ajans kurulduğunu hatırlattı. Ajans çalışmalarının 3 alanda sürdürüldüğünü kaydeden Yazıcı, "Kurul, kentsel dönüşüm ve kültür varlıklarının rehabilitasyonu, kültür-sanat ile turizm alanlarında üç koldan çalışmalarını yürütüyor. Ajansa 2090 tane proje başvurusu yapıldı, 238 milyon lira ayırdık" dedi.

6 EYLÜL'DE TÜRKİYE'DELER

Yazıcı, dünya çapında albüm satışları 140 milyonu aşan İrlandalı rock grubu U-2'nin İstanbul 2010 kültür başkenti projesi kapsamında Türkiye'de bir konser vereceğini söyledi. Yazıcı, U-2'nin vokali Bono, The Edge, Adam Clayton ve Larry Mullen Jr'ın 6 Eylül'de Atatürk Olimpiyat Stadı'nda hayranlarına muhteşem bir gece yaşatacağını belirtti. İnsan haklarına yönelik kampanyaları ve destekleriyle de tanınan grup, Rolling Stone dergisinin tüm zamanların en iyi 100 sanatçı listesinde 22. sırada yer almıştı. U-2, daha önce insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek Türkiye'de konser vermiyordu.

2010 İstanbul Kültür Başkenti Projesi'nin başlangıcı, yerli ve yabancı üst düzey konukların katılımıyla 16 Ocak 2010'da yapılacak. Yıl içinde etkinliklerin tamamlanmasının ardından bitiş seramonisi ise Aralık 2010'da gerçekleştirilecek. (Yeni Şafak)
 

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler