YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin kültür bilinci arttı
Türkiye'nin kültür bilinci arttı
28 Kasım 2013 11:48
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan, "Türkiye'de son yıllarda sanatta büyük bir gelişme var. Özel müzecilik olsun, sanat galerileri olsun, hem kişisel hem kurumsal bilinç oluşmuş durumda" dedi.

Özarslan, Türkiye'de kültür ve sanatta geldiği noktayı değerlendirdi.

Türkiye'de kültür bilincinin arttığını belirten Özarslan, artık bir kültür endüstrisinin söz konusu olduğunu söyledi. Özarslan, gelişmiş ülkelerde kültür harcamalarının çok yüksek olduğuna işare ederek, Türkiye'de de özellikle son birkaç yılda bireysel ve kurumsal kültür harcamalarının ve kültür yatırımlarının arttığına dikkati çekti.

"Kültür artık bir endüstri haline geldi"

Hem devletin, hem özel kesimin, hem de mesleki örgütlerin kültüre bakış açısının değiştiğini ifade eden Özarslan, şunları dile getirdi:

"Buna bağlı olarak da Türkiye'de son yıllarda sanatta büyük bir gelişme var. Özel müzecilik olsun, sanat galerileri olsun, hem kişisel hem kurumsal bilinç oluşmuş durumda. 2004 yılında yapılan yasal düzenlemelerle de kültüre yatırım yapan kişi ve kurumlara da bazı muafiyetler tanınmıştı, finansal destek ve yer sağlanması, bazı giderlerde indirim yapılması gibi. Bu ülkelerin gelişmişlik seviyesiyle alakalı bir şey.

Türkiye de son yıllarda bu yönde hem kamu, hem özel sektörüyle büyük bir yatırım yapıyor. Kültür artık bir endüstri haline geldi. Bu endüstri ile bir çok ülke artık milyarlarca dolar ediyor kazanç elde ediyor. Türkiye'nin kültürel endüstrisini sağlam yapıya kavuşturması için hukuki altyapısının da güçlü olması lazım. Bu yönde daha çok teşvik edici, özendirici, kültürün ve sanatın korunması gelecek kuşağa aktarılması konularında bazı çalışmalar var."

Özarslan, yakın zamanda Meclise sunulması beklenen Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda değişiklik öngören kanun taslağını da anımsatarak, taslaktayer alacak telif hakları, sinema teşviki, kültürel yatırımlarda vergi avantajları gibi konuların Türkiye'nin kültür atılımına katkıda bulunacağını kaydetti.

"Bu bilinç için eğitim sistemi iyi kurgulanmalı"

Müsteşar Özarslan, yurt dışında sanat müzayedelerinde milyarlarca dolara varan sanat piyasasının Türkiye'de de oluşmaya başlamadığını ve bunun sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

Türkiye'de son yıllarda plastik eserler başta olmak üzere kültür ve sanata büyük bir ilgi gösterildiğini belirten Özarslan, "Bu hem kurumsal, hem kişisel bazda ilgi değerlere de yansıyor ve yükseliyor. Artık bir eserin milyonlarca liralık ifade edilen bir sergi değeri oluyor. Bu sevindirici bir gelişme. Bu bilinç oluşmuş demektir. Ama bu bilinç için eğitim sistemimizin çok iyi kurgulanması lazım. İlköğretimden itibaren kültür sanat alanında çocukları bu gibi alanlara yöneltmek, bu alanları aslında eğitim kurumu gibi düşünmek lazım. O açıdan bu gelişmeler çok önemli" diye konuştu.

Sayılarla Türkiye'de kültür sanat

Türkiye'nin son 10 yıldaki kültür ve sanata ilişkin bazı verileriyse şöyle:

2002 2012 2013 (10 ay)
Bakanlık tarafından yapılan kültür merkezleri sayısı 48 89 93
Müze ve ören yeri ziyaretçisi (Milyon / Kişi) 7,422 28,781 26,410
Müze ve ören yerlerinden elde edilen gelir (Milyon TL) 26 280 212,800
Özel müze sayısı 93 174 184
Vizyona giren yerli film sayısı 9 61 62
Yerli film seyirci sayısı (Milyon / Kişi) 2 20,487 17,408
Desteklenen özel tiyatro sayısı 58 178 221
Özel tiyatrolara destek için ayrılan ödenek (Milyon / TL) 0,850 4 4,312

Türkiye'de kültür ekonomisi 60 milyarı bulacak

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfının (TAVAK) temmuz ayında açıkladığı ve Türkiye'deki kültür ekonomisinin ulusal ekonomi içindeki yerini ölçümlediği araştırmasına göre, 2011 yılında 46 milyar dolarlık bir kültür ekonomisinin oluştuğu Türkiye'de, bu yıl sektörün 60 milyar dolara ulaşacağını öngörülüyor.

Türkiye, Birleşmiş Milletler'in, geçen yıl açıkladığı bir araştırmada da yüzde 18,3 oranıyla"kültür alanında en hızlı büyüyen ikinci ülke" ilan edilmişti.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler