YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin en çok okuyan illeri
Türkiye'nin en çok okuyan illeri
02 Ağustos 2010 14:17
Türkiye'nin en çok kitap okuyan illeri belirlendi. Peki listenin ilk sırasında hangi il var?

İdefix.com isimli internet alışveriş sitesi, Türkiye'de en çok kitap okunan şehirleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Antalya olarak belirledi.

İdefix.com, son 12 ayda yaptığı satışları değerlendirerek, Türkiye'nin en çok okuyan illerini ortaya çıkardı.

Siteden yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Antalya'nın en çok kitap satın alan iller olduğu görüldü.

İstanbul'un yüzde 47,51'lik oranla kitapların neredeyse yarısını satın aldığı görülen listede, ilk sıralarda yer almayan illerin toplam satışının ise yüzde 21,03'de kaldığı dikkat çekiyor.

Türkiye içinde yılda ortalama 600 bin kitap satışının yapıldığı İdefix.com'da, satışların ilk sırasını yüzde 40,08 ile edebiyat türündeki kitaplar alırken, çocuk kitapları, genel konular, insan ve toplum ve tarih türlerindeki kitaplar, ilk sıraları paylaşıyor.

Yurt dışına yıllık ortalama 10 bin adet kitap satışı yapılan İdefix.com'dan, son 12 ayda en çok kitap satın alan ülkeler, KKTC ve Almanya oldu. Bu iki ülkeyi ABD, Hollanda, İngiltere, Fransa, Rusya Federasyonu, Avustralya, Kanada, İsviçre, İsveç, Danimarka ve Belçika takip ediyor. AA
 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler