YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye en iyi 100 Türk filmini seçiyor
Türkiye en iyi 100 Türk filmini seçiyor
05 Haziran 2014 11:10
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 'Türk sinemasının en iyi 100 filmini halkımızın oyu ile belirleyeceğiz' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Türk sinemasının 100. yılını kutladığımız 2014 yılında, Bakanlık olarak halkımızın sinemaya olan ilgisini arttırmayı hedefliyoruz. Geride bıraktığı yüzyılda birçok başarılı ve gurur verici yapımı bizlere armağan eden Türk sinemasının en iyi 100 filmini halkımızın oyu ile belirleyeceğiz" dedi.

Fuat Uzkınay tarafından 1914’te çekilen “Ayestefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı” adlı belgesel ile tarihi yolculuğuna başlayan “Türk sineması” bu yıl 100. yaşını kutluyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk sinemasının 100. yılı etkinlikleri kapsamında Türk sinemasının en İyi 100 filmini halkın oyları ile belirleyecek.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Son yıllarda Türk sinemasının uluslararası alanda elde ettiği prestijli ödüller, katıldığı uluslararası festivaller geleceğe yönelik umut ve beklentilerimizi daha da yükseltmiştir. Türk sinemasının 100. yılını kutladığımız 2014 yılında, Bakanlık olarak halkımızın sinemaya olan ilgisini arttırmayı hedefliyoruz. Geride bıraktığı yüzyılda birçok başarılı ve gurur verici yapımı bizlere armağan eden Türk sinemasının en iyi 100 filmini halkımızın oyu ile belirleyeceğiz. Akademisyenler, meslek birlikleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından belirlenen 500 film arasından seçilen 300 film halkımızın oyuna sunulacak. 1 Eylül’e kadar sürecek oylamanın sonuçlarını düzenleyeceğimiz özel bir gece ile kamuoyuna duyuracağız. Düzenlenecek gecede seçilen “En İyi 100 Türk Filmi”ne ait afiş ve görüntüler de bir sergi ile sinemaseverlerle buluşturulacak. Ayrıca her filmden bir kostüm tekrar dikilerek kamuoyunun beğenisine sunulacak ve ardından bu kıyafetler açılacak “Ulusal Film Arşivi ve Sinema Müzesi”nde sergilenecek” dedi.

En iyi 100 filmi belirlemek için http://100yil100film.gov.tr/ veya http://www.yuzyilyuzfilm.gov.tr/ adreslerinin ziyaret edilebileceği kaydedildi.

 

İHA

Etiketler: , ,
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler