YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkçe sevdalıları Ankara'da...
Türkçe sevdalıları Ankara'da...
30 Mayıs 2010 08:07
8.si düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'nın Ankara ayağı Altınpark'ta muhteşem törenle açıldı. Ankaralılar'ın olimpiyatlara ilgisi yine büyüktü.

Bu yıl 8.si düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Ankara Altınpark'ta muhteşem bir törenle açıldı.

120 ülkeden 750 öğrencinin konuk olduğu şölenin açılışını Başmüzakereci ve Devlet Bakanı Egemen Bağış, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Olimpiyat Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Sağlam birlikte yaptı. Altınpark'ın ortasına olimpiyatlar için kurulan büyük çadıra sığmayan vatandaşlar töreni ayakta izledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla organize edilen şölende olimpiyatı görüntülemek için bir helikopter park üzerinde gezdi. Şölene Ankaralılar büyük ilgi gösterdi. Sabahın erken saatlerinden itibaren Altınpark'a akın eden on binlerce Ankaralı, öğrencilerin açtıkları stantları teker teker gezdi. Öğrenciler yöresel kıyafetleriyle Türkçe şiir ve şarkılar seslendirdi. Halkoyunlarıyla izleyenleri kendilerine hayran bıraktı.

Kültür Şöleni'nin açılışı renkli görüntülere sahne oldu. 120 ülkeden 750 öğrenci ve yaklaşık 350 öğretmenin katılımıyla Altınpark'ta düzenlenen şölende öğrenciler gösterilerini sahneledi. Şölenin açılışını Başmüzakereci ve Devlet Bakanı Egemen Bağış, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Olimpiyat Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Sağlam birlikte yaptı. Olimpiyatların gerçek kahramanlarının dünyaya Türkçe öğreten fedakâr öğretmenler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Sağlam, amaçlarının Türkçenin evrensel bir dil olarak barışa ve kardeşliğe hizmet etmesi olduğunu kaydetti. Sağlam, "Bu dev proje, dünyada olduğu kadar ülkemizde de hak ettiği ilgiyi görmeye başlamıştır." dedi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şenlikte, ülkelerin bayrağı, kıyafetleri, fotoğraf ve süs eşyalarının bulunduğu stantları yüz binden fazla ziyaretçi gezdi. Pek çok insan sıcağa aldırmadan, alanda kurulan sinevizyondan gösterileri izledi.

Gökçek: Gittiğim her ülkede Türkçeyi duymak eşsiz bir mutluluk

Kültür Şöleni'nin açılışına eşi Nevin Gökçek'le katılan Melih Gökçek, dünyanın dört bir yanından gençlerin buluştuğu bu dev organizasyona ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Türkiye'nin artık dünyada markalaştığını söyleyen Gökçek, ülkenin Osmanlı'nın torunu olarak yoluna devam ettiğini kaydetti. "Belediye başkanı olarak hangi ülkeye gitsem orada Türkiye'nin sesini duymak, bayrağını görmek beni çok mutlu ediyor." diyen Başkan Gökçek, dünyanın ücra köşelerinde Türkçeyi anlatan fedakâr insanların haklarını ödeyebilmenin mümkün olmadığını vurguladı. Gökçek, "Allah onlardan razı olsun. Ama en önemlisi zihninde bu projeyi başlatan, bugüne kadar yılmadan bu işleri geliştiren büyüğümüze en büyük saygımız var. Duamız şudur ki Allah büyüğümüze uzun ömürler versin ve başımızdan eksik etmesin. Türkiye adına, Ankara adına bu organizasyona imza atanlara teşekkür ediyorum." dedi.

Atatürk'ün dileğini, Türk okulları gerçekleştirdi

Türkçe Olimpiyatları'nın açılışını yapan Devlet Bakanı Egemen Bağış, 'böylesi coşku, heyecan ve muhabbet dolu' organizasyonda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. "8 yıldır Türkiye, dünyanın dört bir yanından dilimize, şarkı ve şiirlerimize gönül vermiş yürekleri gördüğü zaman gözyaşlarını tutamıyor." diyen Bağış, bu gözyaşlarının hüznün değil sevincin, coşkunun ve onurun gözyaşları olduğunu söyledi. "Dünyada kimileri yardıma muhtaç çocuklara yetiştirilmeye çalışılan yardımları engellemeye çalışırken buradan dünyaya barış mesajını haykıran gençler var." diye konuşan Egemen Bağış, "Diyalog kültürü ile insanlar birbirini kucaklamaya başladı. Bunda bize kimseye kin ve nefretle bakılmamasını öğreten büyüklerimizin payı büyük. Türkiye'nin AB sürecinde de o tavsiyeleri hep akılda tutuyoruz." ifadelerini kullandı. AB'nin insanlık tarihinin en kapsamlı barış projesi olduğunu vurgulayan Bakan, "Türkiye barış mimarı olarak AB'de hak ettiği onurlu yeri alacaktır. AB, Türkiye'nin katılımı olmadan gerçek bir barış platformu olamayacaktır." dedi.

Atatürk'ün 1930'lu yıllarda bir gün Sovyetlerin çökeceğini belirterek o gün diyalog kurabilmemiz için tavsiyelerde bulunduğunu anlatan Bakan Bağış, şöyle devam etti: "Türk okulları açılana kadar kimse bu tavsiyeyi önemsememiş. İşte o Türk okulları inanarak, özveriyle genç ve dinamik öğretmenlerin tarihine, kültürüne ve inancına olan saygısıyla bugün Türkiye'nin 120 ülkede dil bayrağını sergiler konuma geldi. Ne mutlu bunu organize edenlere, düşünenlere ve gerçekleştirenlere. Allah bu birlikteliğe nazar değdirmesin."

Zaman

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler