YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkçe "Geleceğin En Önemli 10 Dili" arasında
Türkçe "Geleceğin En Önemli 10 Dili" arasında
20 Kasım 2013 12:08
British Council, Türkçe'yi Birleşik Krallık'ta gelecek 20 yılı için en önemli 10 dil arasında gösterdi.

British Council'ın yayımladığı Geleceğin Dilleri Raporu'na göre Türkçe, Arapça, İspanyolca, Fransızca, Çince, Almanca, Portekizce, İtalyanca, Rusça ve Japonca ile Birleşik Krallık'ta gelecek 20 yılki ekonomik, jeopolitik, kültürel ve eğitim çalışmaları için önemli olacak.

Raporda bu dillerden birini ya da birkaçını konuşamamanın, Birleşik Krallık'ta gelecek yıllardaki küresel mevkisini ve refahını olumsuz etkileceğine dikkati çekiliyor. Raporda ayrıca, Birleşik Krallık'ta bu dilleri bilen kişi sayısının oldukça az olduğu kaydedililyor. British Council, "Geleceğin En Önemli 10 Dili" sıralamasını, İngiltere'nin ülkelerle ticari, diplomatik, güvenlik ve turizm ilişkileri dikkate alarak hazırladı.

Raporda, "YouGov" adlı araştırma şirketinin belirlenen en önemli 10 dili ülkede konuşanlarla ilgili anketi de yer aldı. Araştırma sonucuna göre Birleşik Krallık'ta, yüzde 15 Fransızca, yüzde 6 Almanca, yüzde 4 İspanyolca, yüzde 2 İtalyanca, yüzde 1 Arapça, Çince, Rusça ve Japonca, yüzde 1'den az ise Türkçe ve Portekizce konuşulabiliyor.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler