YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Minyatürlerinde Çalgı Aletleri sergisi açıldı
Türk Minyatürlerinde Çalgı Aletleri sergisi açıldı
11 Ağustos 2016 20:16
Sergi, 26 Ağustos'a kadar Yeni Cami Hünkar Kasrı'nda görülebilecek

İstanbul Ticaret Odası'nca düzenlenen "Türk Minyatürlerinde Çalgı Aletleri" sergisi, sanatseverlerle buluştu.

Yeni Cami Hünkar Kasrı'nda serginin açılışında AA muhabirine açıklama yapan minyatür sanatçısı, Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Üstün, müzik aletlerini çalışma fikrinin öğrencilerinden çıktığını söyledi. 

Sergide detay çalıştıklarını aktaran Üstün, "Sergide işlerin çoğu yapılmış olan minyatürlerden reprodüksiyon şeklinde, özgün çizimlerden de birkaç örnek var. Bu çalışmaları çoğaltmayı düşünüyoruz. Erzurum'da katıldığımız bir sempozyumda bu çalışmaları görenler çok şaşırdı. Biz de yıllardır minyatür çalışıyoruz ama detayda mesela bir mehter takımı minyatürüne bakarken müzik aletlerine çok dikkatli bakmamıştık. Bu sergiyle detay çalışmış olduk ve insanların beğenisine sunmuş olduk." değerlendirmesinde bulundu.

Üstün, sergide halihazırda kullanılan müzik aletlerinin yer aldığını anlatarak, artık kullanılmayan enstrümanlardan da örnekler sunduklarını söyledi.

Üstün'ün öğrencisi Asiye Yavuz ise sergide 25 eserinin yer aldığını ifade ederek, "Daha önce yapılmış minyatür ve gravürlerden yaklaşık bir yıl boyunca yaptığımız araştırma sonucu, Uygur döneminden 19. yüzyıla kadar müzik aletlerinin minyatürdeki yerlerini çalıştık. Böylece müzik aletleriyle ilgili özel bir koleksiyon hazırlamış olduk." diye konuştu. 

Sergide, Asiye Yavuz, Ramazan Berkant Karabulut, Ayşe Karakoç Çivili ve Prof. Dr. Ayşe Üstün'ün eserleri yer alıyor.

Sergi, 26 Ağustos'a kadar görülebilecek.

 
AA
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler