YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT beni neden seçti anlamadım
TRT beni neden seçti anlamadım
13 Ocak 2012 09:32
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenecek 57'nci Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkemizi temsil edecek Can Bonomo, TRT'nin kendisini seçmesini şaşırtıcı ve cesur bulduğunu söyledi...

 

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenecek 57. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek olan Can Bonomo, kendi tabiriyle tatlı bir endişe ve telaş içinde. Yarışma için çalışmalara başlayan Can Bonomo, ile Eurovision üzerine konuştuk:

"İzmir doğumluyum. Klasik müzik çalıştıktan sonra çağdaş müzik derslerine devam ettim. Bilgi Üniversitesi'nde sinema eğitimi aldım. Küçük yaştan beri en büyük hevesim olan şiirle müziğimi birleştirme kararı aldığımda ilk bestelerimi çıkardım. 2007'de söz ve müzikleri bana ait olan parçaları kaydettikten sonra Can Saban'ın yaptığı aranjmanlarla 'Meczup' isimli ilk albümümü oluşturduk. Şimdilerde yeni Eurovision'a hazırlanıyoruz."

"Eurovision'a aday olduğumu öğrendiğimde çok şaşırdım. Ekip olarak uzun bir süre birbirimize bakıp cevap vermeyi unuttuk. Şoku atlattıktan sonra aramızda konuşup teklifi kabul ettik. Eurovision'da yarışmayı doğrusunu söylemek gerekirse hiç düşünmemiştim. Tabi ki gideceğim için mutlu ve çok heyecanlıyım ama açıkçası TRT tarafından seçileceğimi asla tahmin etmezdim."

TARZIM EUROVİSİON GİYECEK

"Ülkemi en iyi şekilde temsil etmek ve Türkiye'den 'Vay be ne güzel iş çıkarmışlar' dedirtebilmek, benim için ilk öncelik. Kendime de güveniyorum. TRT'nin beni neden seçtiği konusunda hiçbir fikrim yok, ama şaşırtıcı bir karar olduğu ayan beyan ortada. Çünkü ben 24 yaşında, ilk albümü bir senesini tamamlamamış, müzisyenim. Bence çok büyük bir cesaret işi. TRT çok genç bir sanatçıyı, müziğini beğendiği ve Türkiye'yi gösterebileceğini düşündüğü için seçtiyse, benim de 'Eurovision'a gitmeyeyim' demem ahmaklık olurdu. Şu an işin çok başındayız. Şarkılarım kendi tarzımın Eurovision giysisi giymiş hali olacaktır. Benden başka türlüsünün çıkması eğreti durur. Hazırlıklarımız sürüyor. Şu anda üç şarkıyı aynı anda ilerletiyoruz. Bunlardan bir kısmı Türkçe, bir kısmı İngilizce. Eurovision'da İngilizce şarkı söylemek galiba yolumuzu daha çok açabilir."

İstanbul müziği yapıyorum

Müziğini İstanbul müziği olarak tanımlıyorsunuz. Bunu açar mısın biraz?

Müzikal açıdan yapılan sınıflandırmaları çok aklım almıyor. Artık baya suyu çıktı işin. Avant- Garde/Political/Non vocal/ Metal falan tarzı genre'lar bile çıkmaya başladı artık. Ben çok etraflıca düşünmeyecek olursak rock müzik yapıyorum diyebilirim. Aslen yaptığım müziğin içinde sağlıklı dozajda POP, Orient öğeler ve biraz elektronik alt yapı da var. İçinde tınlayan bütün enstrümanlar İstanbul'da, sokaklarda çalan enstrümanlar. Dolayısıyla 'İstanbul Müziği' güzel bir yakıştırma olabilir. (Yeni Şafak)

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler