YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trabzon Paris'e taşındı
Trabzon Paris'e taşındı
14 Kasım 2014 03:43
Trabzonlu karikatürist ve yazar Hikmet Aksu'nun karikatür sergisi Fransa'nın başkenti Paris'te açıldı.

Sanatçının meslekteki 55. yılını simgeleyen 55 karikatürün bulunduğu "Trabzon" adlı sergi, Paris Anadolu Kültür Merkezinde düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu, Paris Trabzonlular Derneği Başkanı Bülent Cumhur, Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Demir Önger ve Hanımeli Derneği Başkanı Pembe Hekimoğlu'nun yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Sergide Karadeniz fıkralarının simgelerinden olan "Temel" karakterinin çizildiği bir karikatür de yer aldı. Açılışta AA muhabirine konuşan karikatürist Aksu şunları söyledi: "1960'lı yıllardan bu yana Karadeniz fıkralarını derliyorum. Fıkraları 4 kitapta topladım. İyi fıkra bilenler bunu çizgiyle bütünleştirdiği zaman çok daha başarılı oluyorlar. Hala fıkra derlemeye devam ediyorum ve derlediğim fıkraları karikatüre dönüştürüyorum. Karikatürlerin diyalogsuz olmasına dikkat ediyorum. Bu şekilde daha evrensel olduğunu düşünüyorum."

Karikatüristliğe 1959 yılında başlayan Aksu'nun karikatürleri Dünya gazetesi ve Son Havadis gazetesinde yayınlandı. Trabzonlu karikatürist, 20 yıldır yerel basında 78 gazeteye karikatür çiziyor.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler